Literatura młodzieżowa obiera kurs na dziewczęta

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 09:00
- Wśród nastolatków grupa czytających dziewcząt jest zdecydowanie większa niż chłopców. Nastąpił odwrót od pisania książek z myślą o zbuntowanych młodzieńcach - zwracał uwagę Łukasz Gołębiewski z Biblioteki Analiz.
Audio
  • Co czytają polskie nastolatki? (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Literatura młodzieżowa obiera kurs na dziewczęta
Foto: glow images/East News

- Im starszy jest młody czytelnik, tym chętniej podczytuje książki dla dorosłych. Stąd ogromna popularność literatury fantasy czy science fiction - wyjaśniał w "Rozmowach po zmroku" Łukasz Gołębiewski. Jego zdaniem to właśnie te gatunki wyparły tradycyjną powieść przygodową pisaną z myślą o nastolatkach.

Opinię tę potwierdzają badania, które niedawno przeprowadzono wśród polskich gimnazjalistów. Okazało się, że nastoletni czytelnicy najchętniej sięgają właśnie po fantastykę. Na drugim miejscu znalazła się proza realistyczna. W tej ostatniej dokonała się duża zmiana, jeśli chodzi o zakres poruszanych tematów.

- Poważne przesunięcie możemy zauważyć w prozie inicjacyjnej, poruszającej zagadnienie tzw. "pierwszego razu" - zwracała uwagę Weronika Kostecka z Pracowni Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UW. - Do niedawna literackie obrazy dla młodzieży pokazywały seks jako pewne doświadczenie graniczne pomiędzy okresem dorastania a prawdziwą dorosłością. W tej chwili taka problematyka pojawia się nawet w kontekście dzieciństwa. Autorzy piszą o tak trudnych doświadczeniach jak gwałt czy molestowanie.

Szeroko opisywanym tematem jest też kwestia inności i postaw wobec niej. - Mam tu na myśli inność związaną z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, inność etniczną oraz inność wyznania. To wszystko się w naszej literaturze pojawia - wyliczała Weronika Kostecka.

Zdaniem gościa Pauliny Wilk w książkach zmienił się też sposób pokazywania relacji pomiędzy przyjaciółmi. - Do tej pory mieliśmy do czynienia ze zgrana paczką kolegów i koleżanek. W tej chwili młody czytelnik dostaje do rąk mnóstwo takich powieści, w których jedyną wspólnotę stanowią prześladowcy...

Więcej na temat współczesnej literatury młodzieżowej - w nagraniu audycji.

Gośćmi Pauliny Wilk byli: Łukasz Gołębiewski, Weronika Kostecka oraz Grzegorz Gortat - autor książek dla młodzieży.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA młodzież
Czytaj także

Przygodowe czytadło dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:04
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakuba Żulczyka zatytułowana "Zmorojewo". Autor przyznaje, że powieść stworzona została z myślą o młodym czytelniku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współcześni nastolatkowie nie mają czego czytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 23:00
O tym, co czytają dzisiejsi trzynasto-, czternastolatkowie rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z literaturoznawczynią Anną Marią Czernow oraz ilustratorką i publicystką Joanną Olech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowokacyjne powieści dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 20:15
- John Green za każdym razem prowadzi swoich nastoletnich bohaterów w stronę doświadczeń granicznych: śmierci, ucieczki, choroby nowotworowej - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Leszczyński o książkach amerykańskiego pisarza.
rozwiń zwiń