Kongres Polska Wielki Projekt - serwis specjalny
Jak tłumaczył socjolog, podział polityczny wcale nie musi być ściśle zogniskowany wokół aksjologii. Dodał, że bywa też tak, że aksjologia jest funkcją innych podziałów. - Warto zdawać sobie sprawę, że dwie partie, które nadają ton sporowi wewnętrznemu w Polsce, czyli PO i PiS, chciały jednak, i to nie w epoce lodowcowej tylko kilkanaście lat temu, razem rządzić. Na czymś przecież ta wspólna formuła rządzenia miała się opierać - przypomniał gość Dwójki.
Wortal JP2. "Chcemy zafascynować ludzi postacią papieża Polaka"
Formułując definicję społeczeństwa obywatelskiego prof. Marek Rymsza stwierdził, że jest to "pluralizm plus dobro wspólne". - Z jednej strony jest to założenie, że w demokracji się różnimy, mamy różne wartości, różne grupowe interesy, ale funkcjonujemy jako społeczność w taki sposób, że te różnice nie przekreślają zdolności wspólnej troski o dobro wspólne. Jeśli tego nie ma, trudno wtedy mówić o społeczeństwie obywatelskim - tłumaczył.
Co prof. Rymsza uważa za mit założycielki społeczeństwa obywatelskiego w Polsce? Dlaczego Polacy w destrukcyjny sposób używają formy, jaką jest protestowanie swojego niezadowolenia? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Michał Nowak
Gość: prof. Marek Rymsza (socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy)
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 17.15
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
pg/mko