Książki, pisarze, gazety. Żydowskie życie literackie w Warszawie
Byli w Polsce od zawsze. Asymilowali się albo pozostawali przy swojej wierze. Niektórzy, nie było ich wcale tak mało, stawali ramię w ramię z Polakami, aby o Polskę walczyć, aby jej bronić, aby czynem zbrojnym dać świadectwo, że to ich kraj, że czują się jego obywatelami i obrońcami.
Pamięć o nich przywraca w książce "Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczpospolitej" prof. Marek Gałęzowski. - W całej literaturze poświęconej czy to historii Żydów na ziemiach polskich, czy też relacjom polsko-żydowskim ten temat w ogóle nie istniał, w ogóle nie funkcjonował. Myślę, że tak jak w przypadku wielu innych zagadnień dotyczących w ogóle historii Polski, nikt się tym wcześniej nie zainteresował - zauważył autor.
27:26 Dwójka rozmowy po zmroku 10.08.2021.mp3 Rozmowa z prof. Markiem Gałęzowskim, autorem książki "Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczpospolitej" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Z gościem audycji rozmawialiśmy także o tym, dlaczego w wojsku polskim, które dopiero powstawało, w 1918 roku nie każdy był godny polskiego munduru, o powstaniu styczniowym i udziale w nim Żydów, o Legionach Piłsudskiego, o obronie Lwowa, o Katyniu i o udziale obywateli polskich żydowskiego pochodzenia w konspiracji w czasie II wojny światowej.
W opowieści prof. Marka Gałęzowskiego pojawiły się takie postaci jak Artur Weinreb, Izydor Karsbald, Michał Landy, Filip Kahan, Władysław Rawicz, "Rubens usolski", czyli Aleksander Sochaczewski, Aleksander Adler i Ludwik Cohn. Pojawił się m.in. także temat postawy warszawskich rabinów w czasie powstania styczniowego.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: prof. Marek Gałęzowski (autor książki "Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczpospolitej", Biuro Edukacji Narodowej IPN, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 21.30
pg