Wystawa "Tygrys w ogrodzie". O czym mówią nam dzieła Marii Prymaczenko?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 12:52
Maria Prymaczenko to autorka ukraińska, której prace można podziwiać na wystawie "Tygrys w ogrodzie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O dziełach artystki i samej wystawie opowiedział w audycji "Rozmowy po zmroku" Szymon Maliborski, kurator wystawy.
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej możemy podziwiać wystawę prac Marii Prymaczenko
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej możemy podziwiać wystawę prac Marii PrymaczenkoFoto: Daniel Chrobak/artmuseum.pl
  • Maria Prymaczenko to ukraińska artystka.
  • Jej obrazy możemy podziwiać do 30 czerwca na wystawie "Tygrys w ogrodzie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  • Kurator wystawy podkreśla, że daje ona możliwość szerszej interpretacji.

Wielu z nas dowiedziało się po raz pierwszy o Marii Prymaczenko dopiero z informacji medialnych 27 lutego 2022 roku, kiedy to w wyniku rosyjskiego ataku spłonęło Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, które miało w swoich zbiorach jej 25 prac. Jednak twórczość Prymaczenki dla sztuki i tożsamości ukraińskiej jest niezwykle ważna.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarto wystawę "Tygrys w ogrodzie". Po raz pierwszy w Polsce zostało zaprezentowanych 89 prac pochodzących z prywatnej kolekcji, które zostały sprowadzone z Narodowego Muzeum im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie.

Kompozycja Marii Prymaczenko

Szymon Maliborski powiedział w audycji, że próbował nauczyć się odpowiedniego spojrzenia na prezentowaną kompozycję. - Moje odbieranie tej sztuki jest wieloaspektowe. Jako osoba, która w swoim życiu zawodowym związanym ze sztuką nowoczesną, niejednokrotnie dotykałem ludowości, wsi i sposobów budowania reprezentacji obszarów prowincjonalnych - tłumaczył.

- To doświadczenie pozwoliło mi pewnie łatwiej wejść w ten świat. Pomimo tego, że te obrazy mogą wydawać się proste, kolorowe i czasami wręcz zbyt łatwe. Jednak praktyka, której próbowaliśmy się nauczyć, to próba spojrzenia w głąb tej kompozycji - zaznaczył.

Kształt wystawy

Gość Dwójki podkreślił, że układanie i grupowanie obrazów było dla niego innym doświadczeniem niż dotychczasowa praca. - Na wystawie mamy 90 prac i rodzaj gestu kuratorskiego polegał na swobodzie aranżacji i dobieraniu pewnych prac do siebie. Chodzi o tworzenie grup, mikro narracji. To na pewno inne doświadczenie niż praca z taką sztuką współczesną - zdradził.

Szymon Maliborski porównał wystawę do układania poematu. - Mamy tutaj rodzaj pracy bliższy układaniu czegoś związanego z poezją, gdzie różne znaczenia wynikają z jakichś zderzeń. One nie są jednak precyzyjnie nazwane i pozwalają wpuszczać więcej możliwości interpretacyjnych - stwierdził.

Wystawę można podziwiać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 30 czerwca br.


Posłuchaj
28:51 Dwojka 2024_04_10-21-30-35.mp3 Szymon Maliborski o twórczości Marii Prymaczenko (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Szymon Maliborski (kurator wystawy)

Data emisji: 10.04.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 18:43
- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 20:05
- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 12:40
- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
rozwiń zwiń