Astrolożka, ksiądz i naukowiec z dziedziny AI. Filozoficzne pytanie o fatum

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 15:20
Dzieje człowieka wskazują, że część ludzkiego doświadczenia zawsze pozostanie poza naszą kontrolą. Czy to oznacza, że coś lub ktoś dyskretnie nad nami czuwa? "Powrót fatum" - taki tytuł nosi najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa i publicysty. Z autorem spotkaliśmy się w "Rozmowach po zmroku".
Tomasz Stawiszyński to filozof, publicysta i eseista.W książcePowrót fatumzastanawia się, naile trzy obrazy świata: religijny, ezoteryczny i naukowy - mogą ze sobą współistnieć
Tomasz Stawiszyński to filozof, publicysta i eseista. W książce "Powrót fatum" zastanawia się, na ile trzy obrazy świata: religijny, ezoteryczny i naukowy - mogą ze sobą współistniećFoto: Cezary Piwowarski/PR

Tomasz Stawiszyński to filozof, publicysta i eseista. Jest popularyzatorem myśli Jamesa Hillmana. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii, psychologii i psychoterapii. 


Posłuchaj
28:04 Rozmowy 2024_10_28-22-31-21.mp3 Astrolożka, ksiądz i naukowiec z dziedziny AI. Filozoficzne pytanie o fatum Tomasza Stawiszyńskiego (Rozmowy po zmroku/ Dwójka)

 

"Powrót fatum" 

Wszystko, co wydarza się w naszym życiu, zostało z góry przesądzone? Albo po prostu w niezmierzonym kosmosie jesteśmy zdani tylko na siebie? - W książce "Powrót fatum" Tomasz Stawiszyński zastanawia się, na ile te trzy obrazy świata: religijny, ezoteryczny i naukowy - mogą ze sobą współistnieć. W jakim stopniu się wykluczają? 


Czytaj także: 


Sprawy, które angażują fundamentalnie 

- Przyglądam się różnym naszym troskom ostatecznym. Sprawom, które angażują nas w sposób fundamentalny. Punktem wyjścia tej książki była wizyta w jednej ze stacji telewizyjnych. W poczekalni programowej natknąłem się na bardzo specyficzny skład gości. Oprócz mnie była tam astrolożka, która stawia horoskopy i przedstawia je poszczególnym znakom zodiaku, ksiądz katolicki oraz naukowiec, który zajmuje się sztuczną inteligencją - opowiadał w Dwójce Tomasz Stawiszyński.

- W pewnym momencie astrolożka zaczęła tłumaczyć księdzu, że pomiędzy astrologią a katolicyzmem nie ma w zasadzie większej różnicy. Z ironicznym uśmiechem przysłuchiwał się temu naukowiec. Pomyślałem wtedy, że to modelowa sytuacja i scenka reprezentująca trzy obrazy świata, pomiędzy którymi wszyscy się przemieszczamy - zanzaczył gość "Rozmów po zmroku".


***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta i eseista)

Data emisji: 28.10.2024

Godz. emisji: 22.30

pg/zch/wmkor

Czytaj także

Terapia kozetkowa. Kto może być psychoterapeutą?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 16:38
Moda na terapie kozetkowe rodem z Ameryki, ale i Europy Zachodniej, dotarła także do nas. To swoista spowiedź, szczególnie z rzeczy, które mało nam się udały. Czy taka terapia jest dobrym pomysłem na przepracowanie swoich problemów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 20:35
- Tradycja psychoterapeutyczna lokuje źródła problemów czy cierpienia, które spotykają jednostkę, w prywatnej historii jednostki. Nas właśnie, naszą osobistą historię czyni sferą, która kształtuje nasze doświadczenie, nasze życie i szereg innych aspektów, przez które można nas opisywać, jak miejsce w hierarchii społecznej, odniesione sukcesy. To jest dość problematyczne założenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista.
rozwiń zwiń