Wędrówka ludów po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 18:58
Wojna się kończy. Sowieci na nowo wytyczają granice Europy Wschodniej. Rozpoczyna się wielka wędrówka ludów. Oficjalnie to "dobrowolna ewakuacja".
Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane 1000 lat prastarych ziem polskich
Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane "1000 lat prastarych ziem polskich"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W rzeczywistości to cios w serca setek tysięcy Polaków i Ukraińców z dawnych Kresów Wschodnich. Dla wielu z nich oznacza to bezpowrotne opuszczenie rodzinnych stron, na których żyły kolejne pokolenia. W tle nieustannie obecne są świeże jeszcze rany zadane przez wojnę, wzajemne uprzedzenia i tragedie, które na zawsze odmieniły życie tysięcy ludzi.

O przesiedleniach Polaków i Ukraińców po II wojnie światowej opowie w "Rzeczypospolitych" dr hab. Damian Karol Markowski z Instytutu Pileckiego, autor reportażu historycznego "Zwrotnice. Rozstanie narodów".

***

Na audycje "Rzeczypospolite" we wtorek (17.12) w godz. 13.05-13.50 zaprasza prof. Antoni Dudek.

dz

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 05:55
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 13:40
"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
rozwiń zwiń