- Bernard Ładysz urodził się 24 lipca 1922 w Wilnie. Zmarł 25 lipca 2020 r. w Warszawie.
- Ładysz był śpiewakiem operowym, pochodził z rodziny o muzycznych tradycjach.
- W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, zatrzymany przez NKWD trafił do łagru.
- Po II wojnie światowej rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.
Mija setna rocznica urodzin Bernarda Ładysza. Słynny śpiewak operowy urodził się 24 lipca 1922 w Wilnie. Dysponował nie tylko pięknym głosem, ale i niepodrabialnym wileńskim zaśpiewem. Ma na koncie role filmowe. Było ich całkiem sporo: w "Ogniem i mieczem", "Znachorze", "Karate po polsku", "Lalce", "Ziemi obiecanej", "Dolinie Issy". Zawsze zauważalny i zawsze wnoszący do swojej postaci nostalgiczny kresowy klimat.
Dzieciństwo w Wilnie
"Od dziecka śpiewam i od dziecka bawię się w muzykę, bawię się do dzisiaj - mówił Bernard Ładysz o sobie w 1965 roku. - Ojciec śpiewał, matka śpiewała. Ojciec śpiewał w chórze ze 40 lat. Brat starszy grał na skrzypcach i śpiewał, piękny głos. Następny brat, pianista. A ja po troszeczkę wszystkiego próbowałem i nic nie umiałem, dlatego muszę śpiewać. Oni konkretnie czegoś się nauczyli, ale przeważnie ostatniego syna czeka zawsze noszenie ostatnich rzeczy po starszych braciach. (…) Nie byłem nigdy cierpliwy, żeby przyłożyć się do czegoś, zawsze brałem życie bardziej wesoło" - mówił Bernard Ładysz.
W konspiracji
W dzieciństwie i wczesnej młodości śpiewał w chórach dziecięcych, a następnie kościelnych. Gdy miał kilkanaście lat, wybuchła wojna. W roku 1941 został wciągnięty do konspiracji - mówił dziennikarz Tomasz Zapert w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. - Na początku związał się z małym sabotażem, roznosił prasę konspiracyjną, obserwował ruch niemieckich wojsk w mieście - opowiadał Zapert. W roku 1943 jesienią trafił do lasu, do oddziału partyzanckiego. Przybrał pseudonim "Janosik". - Latem 1944 roku uczestniczył w słynnej operacji "Ostra brama", która miała wyzwolić Wilno spod okupacji niemieckiej przed wkroczeniem Sowietów, (…) kilka dni po zajęciu miasta NKWD aresztowała większość żołnierzy i zesłała do obozów pracy, do łagrów, Ładysz trafił do obozu w Kałudze - dodaje Zapert. Po wojnie pojechał do Warszawy.
Po II wojnie światowej
"Przyjechałem do Polski, do Warszawy. Samotny, nikogo nie znałem, nikogo nie miałem - kontynuował Bernard Ładysz. - I tu właściwie zaczyna się całe moje życie. (…) Czuję się poniekąd warszawiakiem i miałbym pretensję do Warszawy, gdyby powiedziała «proszę wyjechać». W Warszawie, po przyjeździe, jako zdemobilizowany żołnierz dostałem się do pracy w Zjednoczeniu Przemysłu Konfekcyjnego na Nowym Świecie (dziś niestety tego domu nie ma) - mówił Bernard Ładysz w 1965 roku. Tam pracowałem jako magazynier. Tam były guziki, nitki, materiały, haczyki, kruczki i inne sprawy. Po wydaniu tego sobie śpiewałem i nie wiedziałem o tym, że piętro wyżej do biura przychodzi pewien pan. Okazuje się, że ten pan nazywał się Filipowicz, był profesorem śpiewu w Warszawie w Wyższej Szkole Muzycznej imienia Fryderyka Chopina. Zainteresował się, kto tu śpiewa. A czy chciałby pan się uczyć śpiewu? Naturalnie zgodziłem się, cóż miałem robić wtedy, i tak można powiedzieć do tej szkoły zapisałem się".
Pierwszy sukces
Bernard Ładysz w 1947 r. wziął udział w ogólnopolskim konkursie śpiewaczym zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Zdobył pierwsze miejsce. "I to właściwie zadecydowało o tym, że niechcący zostałem śpiewakiem. A to jeszcze nie wszystko, bo między tymi sprawami, uczeniem się w szkole zainteresował się mną świętej pamięci prof. Antoni Karnaszewski, organista, były koncertmistrz Filharmonii Warszawskiej, który uczył mnie na organach grać, pisać nuty, przy okazji zawsze zapoznawałem się z prawdziwą muzyką".
Bernard Ładysz zmarł 25 lipca 2020 r. w Warszawie.
84:49 2022_07_24 10_14_15_PR1_Czas_Pogody.mp3 Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin (Czas pogody/Jedynka)
Czytaj także:
W audycji ponadto:
- W odcinku kabaretowym – pasujące do sezonu wakacyjnego "Porady sercowe" Jacka Fedorowicza, zwieńczone piosenką kabaretu Elita.
***
Data emisji: 24.07.2022 r.
Godzina emisji: 10.14
djr