Edvard Much. Autor "Krzyku" z widmem obłędu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 08:53
Jego najbardziej znany obraz to "Krzyk". Jednak Edvard Munch jest autorem około 28 tysięcy dzieł sztuki. Dzięki nim możemy obserwować jak z biegiem czasu zmieniała się jego twórczość. Naznaczało ją widmo obłędu które, jak sam twierdził, krążyło nad jego rodziną.
Krzyk to najbardziej znany dzieło Edwarda Muncha
"Krzyk" to najbardziej znany dzieło Edwarda MunchaFoto: Shutterstock/JWCohen

Edvard Munch to czołowy artysta Norwegii. Jego prace zachwycają jednak na całym świecie. Imponująca liczba dzieł wynika także z tego, że przetwarzał często jeden motyw.


Posłuchaj
30:20 _PR2 (mp3) 2024_11_04-22-29-15.mp3 Marta Motyl o twórczości Edvarda Muncha (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Twórczość Muncha

Marta Motyl to historyk sztuki i autorka książki "Munch. Nie tylko Krzyk". Przedstawia w niej postać tego wybitnego artysty i podkreśla, że poza słynnym dziełem tworzył także inne wybitne obrazy. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym jak ewoluowała jego twórczość. - Munch wychodził od realizmu i dopiero później przez impresjonizm dotarł do skondensowanej i surowej formy pełnej emocji. Najwłaściwszym pojęciem określającym sposób wyrazu będzie ekspresjonizm - stwierdziła.

- Później rozjaśnił paletę, uspokoił formę. Tworzył obrazu z większej liczby elementów. Rozbił tę kondensację i stał się łagodniejszy. Oglądając niektóre jego obrazy nie wierzyłam, że jest to Munch - przyznała.

Widmo obłędu

Jego twórczość swój charakter zawdzięcza dzieciństwu i życiu autora. - Był pesymistą także przez to, że w życiu dotknęły go traumy. W dzieciństwie zmarła jego matka, potem siostra. Nad jego rodziną krążyło widmo obłędu. Ojciec był niezrównoważony, jedna z jego sióstr również - wyjaśniła Marta Motyl.

🕰️🕯️ Ready for tomorrow’s festivities? Dive into the #Halloween spirit with these haunting works by Edvard Munch. 💀...

Opublikowany przez MUNCH Środa, 30 października 2024

- Uważał, że tak jak w bajkach nad kołyską są wróżki, to nad jego czuwały demony szaleństwa i śmierci. Był chorowitym chłopcem i często odpuszczał zajęcia. Nudziło mu się w domu i  dlatego zaczął rysować wszystko, co miał w zasięgu wzroku - powiedziała.

Edvard Much i norweskie muzeum

Jakoś jego prac i rozpoznawalność na całym świecie spowodowały, że jest bardzo doceniony w swoim rodzinnym kraju. Postanowiono więc stworzyć muzeum, w którym przedstawiane będą jego prace. Budynek budził jednak liczne kontrowersje. - Munch jest norweskim skarbem narodowym i wizytówką tego kraju. Wszyscy wyobrażali sobie to muzeum na swój sposób. Powstał jednak gmach, który niektórzy uważali za dość posępny. Wokół muzeum toczyła się dyskusja na całym świecie - opowiedziała Marta Motyl.

Czytaj także:

- Projektanci broni gmachu mówiąc, że odpowiada sztuca Muncha. Chodziło także o to, żeby przestrzeń wewnątrz nie przytłoczyła tych dzieł. Rządzi tam biel i szarość i kolory mogą się tam wybić. Z czasem jednak zauważyłam, że modnie jest być w tym muzeum - dodała.


Muzeum Muncha w Norwegii Muzeum Muncha w Norwegii

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Marta Motyl (krytyk sztuki i autorka książki "Munch. Nie tylko Krzyk)

Data emisji: 4.11.2024

Godz. emisji: 22.30

dz

Czytaj także

Wzgardzony w Warszawie, chwalony w Paryżu. Józef Chełmoński i jego kręte artystyczne losy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 11:30
- Ofiarą krytyki, której Józef Chełmoński doświadczył w Warszawie, padł obraz, który do dziś jest bardzo ceniony - "Babie lato". Okazało się, że dla tutejszej publiki nie do przyjęcia była modelka, prostacka i z brudnymi nogami, która w dość wulgarnej pozie leży sobie na polu - mówiła w Dwójce dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, historyczka sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałwan z szabelką, grzyby jak drzewa i gruszki na wierzbie. Ryszard Kaja - popularny plakacista polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 17:30
Dużo palił, a zabrudzony pędzel maczał w kawie. Uwielbiał kiczowate przedmioty i tradycyjne chińskie meble. Nigdy nie nazywał siebie plakacistą, zawsze malarzem. Paradoksalnie, bo to właśnie seria ponad 160 plakatów jest najbardziej znanym dziełem Ryszarda Kai.
rozwiń zwiń