Józef Chełmoński tworzył w Warszawie, Monachium, Paryżu, a jego liczne wyjazdy na Ukrainę, Podole, Wołyń czy Litwę zaowocowały znakomitymi i cenionymi na całym świecie obrazami.
18:06 Poranek Dwójki kozakowska 14.10.2024.mp3 Rozmowa z dr Stefanią Krzysztofowicz-Kozakowską, autorką albumu "Józef Chełmoński" (Poranek Dwójki)
Niewyczerpane źródło inspiracji
Był doskonałym, przenikliwym obserwatorem natury. W swoim malarstwie koncentrował się przede wszystkim na rodzimym krajobrazie: malował sceny z życia wiejskiego, melancholijne widoki natury: pola, mokradła, rozlewiska, ptaki; ale także targi, jarmarki czy konne zaprzęgi.
Czytaj także:
- Józef Chełmoński był absolutnie związany z naturą i właściwie przez całą swoją twórczość ta natura dyktowała mu nastroje i sposób interpretowania świata - podkreślała dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, autorka albumu "Józef Chełmoński" prezentującego w przekrojowy sposób dorobek malarza.
Dwa sposoby interpretowania pejzażu
Charakterystyczne dla jego malarstwa były motywy krajobrazowe. - Pierwszy okres jego twórczości, ten najbardziej znany, to pejzaż, w który wpisane zostały motywy koni, sanny, polowania. Natomiast po powrocie do Polski, po swoich długich wojażach i międzynarodowych kontaktach ograniczył się tylko do pejzażu, zdominowanego wówczas przez różne ptaki - tłumaczyła historyczka sztuki.
Zdegustowany atakiem krytyki Józef Chełmoński wyjechał z Warszawy do Paryża. - Dopiero tam w jakiś sposób odżył, na nowo potrafił siebie docenić. Już pierwszy jego udział w Salonie paryskim został uhonorowany wyjątkowym miejscem na wystawie, która była pokazem tego Salonu, i natychmiast stał się sławny - opowiadała dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska (historyczka sztuki, autorka albumu "Józef Chełmoński")
Data emisji: 14.10.2024
Godz. emisji: 8.30
pg/wmkor