W miniony wtorek (24.09) poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Statuetki przyznano w trzech głównych kategoriach: Edukacja, Wydarzenie oraz Wystawa. Wręczenie odbyło się podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Audytorium Muzeum Historii Polski.
05:31 Wydarzenie Historyczne Roku 2023 PR2 mag.mp3 Rozmowa z laureatami plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku (Poranek Dwójki)
W kategorii Wydarzenie zwyciężyło Otwarcie Centrum Kultury "Park Dzieje" w Murowanej Goślinie, którego organizatorem było Stowarzyszenie "Dzieje". Centrum tworzy spektakularne widowiska plenerowe, opowiadające historię Polski. Jak podkreśliła dyrektorka Marta Mleczko, w tworzenie widowisk jest zaangażowanych wiele osób, w tym wolontariuszy.
- Na przestrzeni lat to jest tysiąc osób, a w każdym widowisku bierze udział jednorazowo ok. 300 osób - wyjaśniła. Dodała też, że sukces zawdzięczają przede wszystkim swojej wiernej widowni, która co roku tłumnie przybywa na efektowne widowiska. - Mamy innowacyjny sposób opowiadania o historii. U nas historii każdy może dotknąć. Wolontariusze z całej Polski oprócz tego, że grają, to również tworzą rekwizyty i kostiumy. To ma wpływ na emocje, które wytwarzamy. Ci ludzie rozwijają się i przekazują tę energię naszym widzom.
Powstanie Warszawskie oczami kobiet
W kategorii Wystawa laureatem I nagrody została ekspozycja "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", zrealizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To opowieść o bohaterkach, które nie tylko budowały barykady i strzelały do wroga, ale również działały na zapleczu: cerowały ubrania i gotowały posiłki, niosły pomoc medyczną.
- Jesteśmy wzruszeni, że próba pokazania kobiecej perspektywy powstania warszawskiego została doceniona - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Czytaj też:
Projekt Edukacja, czyli jak skutecznie uczyć historii
Projekt "Edukatorium Historyczno-Społeczne", przygotowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice, to zwycięzca I nagrody w kategorii Edukacja. Marcela Gruszczyk z Uniwersytetu Śląskiego podkreśliła, że głównym założeniem było zebranie nauczycieli i nauczycielek z różnych środowisk: akademickich i szkolnych, a następnie skonfrontowanie różnych metod przekazywania wiedzy historycznej.
- W ten projekt zaangażowanych było 30 nauczycieli i nauczycielek z katowickich szkół. Chcieliśmy się wszyscy spotkać na jednej płaszczyźnie i podzielić swoją wiedzą. Podzielić swoją wiedzą z zakresu edukacji i pracy z młodymi ludźmi, z zakresu uwag, w jaki sposób to, co my tworzymy, jest w szkole przydatne i co środowisko akademickie może zrobić dla miejskich szkół - wyjaśniła wykładowczyni.
Pozostałe nagrody
W tym roku Muzeum Historii Polski zdecydowało się przyznać po raz kolejny własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery, zrealizowana z inicjatywy Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu wręczono trzy Nagrody Jury. W kategorii Wystawa nagrodę otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję "Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza". Nagroda Jury w kategorii Edukacja trafiła do warszawskiego Szkolnego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego PTTK "Dreptaki", który od kilku lat na terenie szkoły organizuje Muzeum Dwudniowe. Wydarzeniem, które wyróżniła Kapituła Plebiscytu Nagrodą Jury, jest otwarcie nowej wystawy stałej kompleksu Muzeum Pałac Saski w Kutnie, prezentującej dwie części: historię pałacu i czasy unii polsko-saskiej oraz wielowiekowe losy miasta i jego mieszkańców.
Wśród Finalistów, zakwalifikowanych do II etapu przez jury, były również następujące przedsięwzięcia:
KATEGORIA "WYDARZENIE"
- Golgota Wschodu, organizator: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
- Szyfrodziewczyny, organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
- Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, organizator: Muzeum Wojska Polskiego
- Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu, organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
KATEGORIA "WYSTAWA"
- Ggruzowstanie Warszawy 1945–1949, organizator: Muzeum Warszawy
- Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego, organizator: Muzeum Zamkowe w Malborku
- Obraz Złotego Wieku, organizator: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuk
- ORP "Orzeł" nie powrócił, organizator: Muzeum Historyczne w Lubinie
KATEGORIA "EDUKACJA"
- Krab Kłębek w Muzeum Emigracji w Gdyni, organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
- Dzielimy się Łodzią, organizator: Muzeum Miasta Łodzi
- Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej, organizator: Muzeum Powstań Śląskich
- Jaxa RPG, organizator: Muzeum Ziemi Miechowskiej
Statuetki
Finałową piętnastkę wybrała Komisja Konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, członek Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Mariusz Cieślik (dziennikarz m.in. "Rzeczpospolita Plus Minus", prozaik, autor programów telewizyjnych, scenarzysta, reżyser), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Rafał Rogulski (dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
[mat. pras. Muzeum Historii Polski]
***
Przygotował: Tomasz Zielenkiewicz
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 6.30
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
am/pg