Co wspólnego ma pilates z aresztem?
Pilates powstał jako realizacja postawy dbania o swoje zdrowie i ciało. Pomysłodawcą był Niemiec, Joseph Pilates, który był bardzo chorowitym dzieckiem. Intensywne ćwiczenia zrekompensowały mu naturalne braki. Jego metoda ćwiczeń dotarła do szerszej publiki w… areszcie. Podczas I wojny światowej Pilates był w Wielkiej Brytanii, gdzie został internowany z podejrzeniem szpiegostwa. Metoda ćwiczeń Pilatesa bardzo dobrze przyjęła się w kręgu służb mundurowych oraz wojska.
36:49 czwórka audycja sportowa 06.10.24.14.11.mp3 Kornelia Samanta, Iga Majewska i Joanna Balicka o tym, jak i gdzie ćwiczyć pilates (Audycja sportowa/Czwórka)
Joseph Pilates był prekursorem ćwiczeń. W pierwszej połowie XX wieku treningi czy jogging nie były popularnymi aktywnościami. Pilates i jego metoda zmieniły percepcję ruchu, którego zamiarem jest przyniesienie korzyści dla zdrowia.
Czytaj także:
Jak dzisiejsze instruktorki zapoznały się z pilatesem?
Jak opowiada Iga Majewska, pierwszy raz na pilates trafiła podczas studiów. Do zajęć skłonił ją brak potrzeby posiadania butów na zmianę. - Na zajęciach okazało się, że nie sięgam dłońmi do stóp. Po pewnym czasie poczułam, że pilates zmienia moje ciało. Brzuch stawał się coraz mocniejszy i bez wysiłku trzymałam prawidłową postawę ciała - mówi Iga Majewska, założycielka Warsaw Pilates. - 10 lat później zostałam instruktorką pilatesu. Na początku chciałam po prostu nauczyć się wykonywać ćwiczenia sama. Potem okazało się, że dużą częścią szkolenia jest prowadzenie zajęć. Misja pokazywania pilatesu przyszła do mnie sama.
Pierwsza styczność Kornelii Samanty z pilatesem również była przypadkowa. Podczas treningu jogi zainteresowały ją urządzenia - reformery - które wykorzystywane są właśnie do pilatesu. Jak sama przyznaje, po pierwszym treningu nie mogła wstać z łóżka - To było dla mnie fascynujące, że mimo regularnych ćwiczeń, udało mi się aktywować zupełnie inne partie mięśni - stwierdza Kornelia Samanta, właścicielka studia "Polka Pilates".
Studia pilatesu w Warszawie
Jak mówi Iga Majewska, jej celem było pokazanie pilatesu dwudziesto- i trzydziestolatkom. Tak właśnie powstały eventy i studia pop-up w ramach Warsaw Pilates, które odbywały się między innymi w Łazienkach Królewskich, Muzeum Narodowym czy Królikarni. - Nisza dla młodszych użytkowników pilatesu była niezagospodarowana. Wtedy przyszedł pomysł, aby stworzyć wydarzenie, które może odbyć się w wielu niezwykłych miejscach - opowiada instruktorka.
W audycji Czwórki Kornelia Samanta mówi o tym, co skłoniło ją do założenia własnego studia pilatesu. - W Warszawie nie było miejsca, gdzie prowadzone były grupowe zajęcia na reformerach. Zawsze chciałam stworzyć miejsce dla kobiet, które będzie również bezpieczną społecznością - tłumaczy Samanta.
***
Tytuł audycji: Audycja sportowa
Prowadzi: Karina Terzoni
Gościni: Kornelia Samanta (instruktorka pilatesu, właścicielka studia "Polka Pilates"), Iga Majewska (założycielka "Warsaw Pilates"), Joanna Balicka (trenerka pilatesu)
Data emisji: 06.10.2024
Godzina emisji: 14.11
kajz