Kolejny miesiąc po powodzi. Zniszczone domy i zabytki wymagają trudu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 08:25
Tegoroczna powódź na południu Polski przyniosła ze sobą potężne zniszczenia. Ucierpiały domy, prywatne majątki, ale także wiele zabytkowych i historycznych miejsc i obiektów. Choć od przejścia fali powodziowej minęło już kilka miesięcy, to wydarzenie to jest ciągle żywe na zalanych terenach.
Powódź zabrała ludziom często cały dobytek i zniszczyła wiele obiektów kulturalnych
Powódź zabrała ludziom często cały dobytek i zniszczyła wiele obiektów kulturalnychFoto: Shutterstock/Castigatio

W Nysie Kłodzkiej poziom wody wynosił prawie 8 metrów. To ponad 5,5 metra powyżej stanu alarmowego. Pobity został także smutny rekord z czasów powodzi w 1997 roku. Poziom wody był w tym roku wyższy o półtora metra. To wszystko pokazuje, że kataklizm z jakim ponownie mierzyły się te tereny niósł ze sobą duże zniszczenia. Tereny te jeszcze przez długi czas będą podnosić się po tej tragedii.


Posłuchaj
30:02 PR2 2024_12_10-22-30-52.mp3 Kolejny miesiąc po powodzi. Zniszczone domy i zabytki przypominają o konieczności pomocy (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Skąd powodzie?

Gabriel Raczewski zdradził, że na tych terenach ludzie na przestrzeni wieków szukali różnych wyjaśnień powodzi. Były one związane m.in. ze Starotestamentowym potopem. Powódź tłumaczona była jako kara Boża. Jednak nie brakuje również legend, które przychodzą z wyjaśnieniem. - Tutejszy folklor wytworzył wiele wyjaśnień skąd biorą się powodzie. Najprostszym wyjaśnieniem był wodnik. Na Górnym Śląsku nazywany Topielcem albo Utopcem. Miał taką własność, że potrafił wydobyć wodę z głębi ziemi i zrobić powódź z niczego - powiedział.

Troska o dobra kultury

Poeta Antoni Matuszkiewicz zwrócił uwagę, że podczas kataklizmu na dalszy plan schodzi troska o dobra kultury. - Jest to zdarzenie tak nagłe i ludzie są tak zaskoczeni, że nie zastanawiają się nad tym, czy jest gdzieś zabytek. Jeżeli zagrożony jest mój dom, to gdzieś te wszystkie sprawy wyższe idą na bok, bo trzeba ratować siebie - zauważył.

Most w Lądku-Zdroju

Jednym z zabytkowych obiektów, które zniszczyła powódź był zabytkowy most z Lądku-Zdroju z figurą św. Jana z 1565 roku. Po czasie do mieszkańców dotarła także świadomość o stratach zabytków. - Mamy przyjaciółkę, która mieszka w Lądku i dla niej to, co się stało z zabytkowym mostem i ze św. Janem jest wydarzeniem bardzo znaczącym. Istnieje takie pokrewieństwo kulturowe - ocenił Antoni Matuszkiewicz. 

Iwona Matuszkiewicz dodała, że poza zabytkowym znaczeniem mostu, woda podmyła także przedmioty, które mieszkańcy "gubili" przy moście. To wszystko złożyło się na poczucie dużej straty. - Przy okazji podmycia figury z mostu ukazał się kamień węgielny, na którym widoczna była data, kiedy most został zbudowany. Podniosły się emocje, że jest to jednak kawałek historii. W ludziach wzbudziła się nostalgia - powiedziała.

Podnieść się po powodzi

Joanna Jakubowicz z Muzeum Ziemi Kłodzkiej podkreśliła, że po dużym wysiłku, jakim była odbudowa po powodzi sprzed 27 lat, przyszła kolejna tragedia, która będzie wymagała ponownej pracy. - Kłodzko żyje z historii, zabytków i turystyki. Tutaj naprawdę każdy zakątek opowiada jakąś ciekawą historię. Prawy brzeg Nysy Kłodzkiej to Przedmieście Wschodnie. Zostało wybudowane przez architektów z końca XIX i XX wieku - opowiedziała.

Czytaj także:

- Wiele nas kosztowało, żeby po powodzi w 1997 roku na nowo zrewitalizować tę część miasta. Pracowaliśmy, by ludzie docenili miejsce, w którym mieszkają. W ostatnich latach mieszkańcy wciągnęli się w historię. Teraz nie wiem, jak to będzie. Trzeba kolejny raz podnosić się - podkreśliła Joanna Jakubowicz.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz i  Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 10.12.2024

Godz. emisji: 22.30 

dz/zch

Czytaj także

"Powódź wszystkich Polaków" - reportaż Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:00
W ostatnich dniach wielu z nas wraca pamięcią do wydarzeń z lata roku 1997. W pierwszej audycji z cyklu "Słowa i dźwięki" przypomnieliśmy poruszający dokument z tego czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest Jan Nepomucen z Lądka? Historia mostu zerwanego przez powódź

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 13:40
Jest patronem spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących. Wierni wzywają go jako orędownika podczas powodzi. Tegoroczna wielka woda zabrała pomnik św. Jana Nepomucena z lądeckiego mostu. Trwają poszukiwania figury i staranie o odbudowę zabytku. 
rozwiń zwiń