Tajemnice pisarki. Maria Konopnicka jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 14:45
Jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, wieszczka, spiżowa dama surowo zerkająca na nas z fotografii przez grube binokle, autorka lektur szkolnych i licznych utworów dla dzieci, matka – Polka, katoliczka, patriotka. Jaka była Maria Konopnicka? 
Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, autorka książki Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej.
Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, autorka książki "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej".Foto: PAP/Albert Zawada

Feministka, jedna z pierwszych polskich emancypantek, buntowniczka, społecznica i aktywistka. Gorąca antyklerykałka, matka, która wyrzekła się córki i wnuka oraz żona, która uciekająca od męża. Maria Konopnicka - jaka była w rzeczywistości, a jaka w naszym wyobrażeniu?


Posłuchaj
57:35 2024_11_24 11_02_20_PR2_Strefa_literatury.mp3 Tajemnice pisarki. Maria Konopnicka jakiej nie znamy (Strefa literatury/ Dwójka)

 

"Miała potrzebę gnania przed siebie"

- Miała w sobie jakąś potrzebę gnania przed siebie. Bycia gdzieś w świecie, w podróży. Gdy się już zasiedziała gdzieś, przez miesiąc czy dwa, rozprostowywała skrzydła i leciała dalej. To dawało jej szczęście - mówiła w Polskim Radiu Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, autorka książki "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej".


Czytaj także:

Konopnicka - Orzeszkowa - przyjaźń na całe życie

Maria Konopnicka przyszła na świat w 1842 roku w Suwałkach, w rodzinie prawnika i miłośnika literatury Józefa Wasiłowskiego. Jako nastolatka podjęła naukę na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, znaną później jako Elizę Orzeszkową. Wraz z koleżanką lubiła deklamować poezję, szczególnie zakazanych poetów, m.in. Adama Mickiewicza. Znajomość ze szkolnej ławki przerodziła się w przyjaźń na całe życie.

Zaangażowana społecznie 

Konopnicka w swej twórczości pochylała się nad losem ludzi biednych i wykluczonych. Interesowała się sytuacją osób pozbawionych środków do godnego życia. Postulowała, że literatura powinna podejmować aktualne tematy społeczne, a bohaterowie powinni być postaciami wziętymi z życia codziennego. Sama często brała udział w różnych akcjach dobroczynnych.

Rodzinie Marii Konopnickiej zależało, by pewne rzeczy dotyczące jej życia nie ujrzały światła dziennego. Korespondencja poetki została spalona. - Ostatnią paczkę wrzuciła do pieca praprawnuczka pisarki, w 1988 roku. Na szczęście niecała korespondencja spłonęła, bo nie byłoby z czego czerpać - powiedziała Magdalena Grzebałkowska. 

Wzbudzała kontrowersje...

Popularne były plotki o licznych związkach łączących Konopnicką ze sporo młodszymi mężczyznami. Pod koniec życia zamieszkała we dworku wraz z malarką Marią Dulębianką. Niektórzy podejrzewali, że mógł łączyć je romans. Angażowała się w walkę o przyznanie kobietom praw wyborczych. Była atakowana przez kler i środowiska konserwatywne. Zastanawiano się, czy jest praktykującą katoliczką.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Katarzyna Nowak

Data emisji: 24.11.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/zch

Czytaj także

Alissa Valles o przekładaniu twórczości Zbigniewa Herberta na język angielski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 23:00
"Miał umysł, któremu zadawanie fundamentalnych pytań - o naturę sprawiedliwości, prawdy, miłości i piękna - przynosiło ulgę nawet w najbardziej gorzkich czasach" - pisze o twórczości Zbigniewa Herberta Alissa Valles. To amerykańska poetka i tłumaczka poezji, prozy oraz listów autora "Pana Cogito" na język angielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 13:00
W "Czytelni" spotkaliśmy się z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą, którzy zrecenzowali dwie książki: "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka Melchiora.
rozwiń zwiń