Jak smakowało wino w starożytności?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 12:47
- W literaturze z tamtych czasów niewiele jest opisów wina, ale mamy na jego temat pewne domysły - opowiadał w Dwójce Michał Bardel, autor książki "Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać".
Audio
  • Jak smakowało wino w starożytności? (Droga przez mąkę/Dwójka)
Posąg Bachusa pijącego wino
Posąg Bachusa pijącego winoFoto: Shutterstock/Tony Baggett

Gość audycji "Droga przez mąkę" mówił, że wino sprzed wieków było raczej aromatyzowane i słodkie. - Cukier pozwalał utrzymać winu dobrą kondycję, pomagał je zakonserwować. To usprawiedliwiało zwyczaj rozcieńczania wina wodą czy śniegiem praktykowany później przez Greków - wyjaśnił Michał Bardel.

Znawca wina podpowiedział, w jaki sposób w domowych warunkach uzyskać trunek, którym raczono się w starożytności. Michał Bardel gawędził też o współczesnych zagadnieniach związanych z winem. Wyjaśnił dlaczego nie jest fanem win niskoalkoholowych, odniósł się też do gorącego sporu na temat języka, jakim należy mówić o winie.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Goście: Michał Bardel (autor książki "Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać")

Data emisji: 13.10.2018

Godzina emisji: 12.30

bch/pg

Czytaj także

O winach z regionu Valpolicella

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:22
Gościem audycji "Droga przez mąkę" była "Lady Amarone", czyli Marilisa Allegrini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buñuel, Carrière i film, czyli ile wina w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 13:46
- Luis Bunuel i Jean-Claude Carriere spotkali się w Cannes. Pierwsze pytanie, jakie reżyser zadał swemu późniejszemu scenarzyście brzmiało: czy pije pan wino. Nie wiedział, że jest on potomkiem winiarskiej rodziny – opowiadał w Dwójce Sławomir Sochaj.
rozwiń zwiń