Podstawą sushi jest dobrze przygotowany ryż
Na początku pozbywamy się skrobi, dokładnie płucząc ziarna. Czynność musimy powtórzyć kilka razy, aż woda, w której się znajdują będzie zupełnie przejrzysta. - Przygotowanie ryżu to najdłuższy i najbardziej pracochłonny proces. Trwa do dwóch godzin od momentu wysypania ryżu z worka. Ryż musimy oczyścić, ugotować i odpowiednio zakwasić - tłumaczył Tomasz Szymankiewicz z Sushi Academy.
Sushi nie przygotujemy też z każdej odmiany ryżu. Do tego dania nadaje się wyłącznie odmiana średnio- i długoziarnista tzw. japonica. Często stosowanym w azjatyckiej kuchni urządzeniem jest rice cooker, który dokładnie odmierzy czas gotowania.
Sekretem każdej rolki są dodatki
Do sushi będą nadawały takie gatunki jak łosoś, tuńczyk, seriola, czy ryba maślana. Możemy wykorzystać także owoce morza. Ich krojenie wymaga niestety praktyki i sporej precyzji. Później przychodzi czas na roślinne dodatki. Co możemy wykorzystać do przygotowania sushi? W tym daniu sprawdzi się ogórek, sałata i awokado, choć, jak mówił rozmówca Mateusza Kulika, w samej Japonii możemy rozróżnić aż 400 odmian tego dania. Powinniśmy jednak pamiętać o trzech naczelnych zasadach rolowania: w Japonii dzieli się je pod względem smakowym, kolorystycznym i konsystencji.
Jak zwinąć idealną rolkę? Jak wymierzyć proporcje składników? Dlaczego ważne jest zachowanie savoir-vivre'u w trakcie jedzenia i dlaczego nie powinno się używać pałeczek do wszystkich składników? M.in. o tym rozmawialiśmy z mistrzem japońskiego sushi Tomaszem Szymankiewiczem.
W audycji mówiliśmy też o wołowinie. Kucharz Jerzy Sobieniak wyjaśnił na jak rozróżnić ligawę od łopatki i rostbratel od antrykotu, gdzie się znajdują i w jaki sposób je przygotować, a na deser poleciliśmy przepis na puszyste i aromatyczne gofry.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Goście: Tomasz Szymankiewicz (Sushi Academy); Jerzy Sobieniak (kucharz)
Data emisji: 11.01.2019
Godzina emisji: 17.16
ac/kd