"Diabeł z prowincji" i "Rozdroże kruków". Powieści pełne wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2025 12:50
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach, których wspólnym mianownikiem jest stawianie czoła wyzwaniom. Piotr Kofta i Magdalena Mikołajczuk omówiili "Diabeł z prowincji" Juana Cárdenasa i "Rozdroże kruków" Andrzeja Sapkowskiego.
W Dwójce omówimy książki Rozdroże kruków i Diabeł z prowincji
W Dwójce omówimy książki "Rozdroże kruków" i "Diabeł z prowincji"Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj
29:55 2025_01_04 12_00_31_PR2_Czytelnia.mp3 "Diabeł z prowincji" i "Rozdroże kruków". Powieści pełne wyzwań (Czytelnia/ Dwójka)

 

Juan Cárdenas "Diabeł z prowincji"

Nominowana do National Book Award powieść w pynchonowskim duchu, która wywraca na nice reguły gatunkowe, czerpiąc z konwencji powieści detektywistycznej, komedii, horroru i pozbawionej morału bajki. Gdy po piętnastu latach za granicą i serii niepowodzeń biolog wraca do rodzinnego miasta w Kolumbii, aby zamieszkać z pogrążoną w żałobie matką, szybko wciąga go bagnista przeszłość i coraz dziwniejsza teraźniejszość: od nierozwiązanej zagadki morderstwa jego brata, przez szkołę z internatem, w której dziewczęta rodzą nadmiernie owłosione niemowlaki, po przypadkowe spotkanie z pierwszą miłością. W końcu bohater Diabła z prowincji otrzymuje ofertę pracy na stanowisku biotechnologa i zostaje wplątany w tajemniczą intrygę. Czy będzie mu pisane pozostać w mieście, do którego miał nigdy nie wracać?

Nic nie jest tu tym, czym się w pierwszej chwili wydaje, a zagadki kryminalne są po to, by wodzić czytelnika za nos. Juan Cárdenas, tłumacz Faulknera i Wolfe’a, udowadnia "Diabłem z prowincji", że jest dziś jednym z najciekawszych południowoamerykańskich głosów na scenie literackiej.

Andrzej Sapkowski "Rozdroże kruków"

Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów.

Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań – młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością. Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…

[Powyższe opisy książek pochodzą od wydawców]

***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (4.01) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

dz

Czytaj także

Fenomen Trylogii. "Magia Sienkiewicza nadal działa"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 22:30
Powstała pod koniec XIX wieku "ku pokrzepieniu serc". Trylogia autorstwa Henryka Sienkiewicza jest do dziś najbardziej popularnym polskim cyklem powieściowym w historii. Czy po 150 latach potrzebujemy jej nowej wersji? W audycji TurboHistoria rozmowa z Adamem Stawickim, autorem "Mroku północy" i "Korony carów", czyli dwóch pierwszych tomów prequelu sienkiewiczowskiej Trylogii.
rozwiń zwiń