"Zapomniane" i "Oida". Opowieści o kobietach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2025 15:22
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzują powieść "Zapomniane" Rafała Wojasińskiego oraz "Oidę" Marty Michalak. Pozycje te opowiadają historię "zwyczajnych" kobiet i ich rozterek.
Audio
  • "Zapomniane" i "Oida". Opowieści o kobietach (Czytelnia/Dwójka)
W Czytelni Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzują powieść Zapomniane Rafała Wojasińskiego oraz Oidę Marty Michalak
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzują powieść "Zapomniane" Rafała Wojasińskiego oraz "Oidę" Marty MichalakFoto: materiały promocyjne

Rafał Wojasiński - "Zapomniane"

To najnowsza książka często nagradzanego i chętnie przekładanego na różne europejskie języki Rafała Wojasińskiego. W skład tego tomu wchodzą dwie nowele, których głównymi bohaterami są kobiety "znikome", właściwie "z marginesu". Można uznać je za jednostki niszowe, ale ich wyjątkowość objawia się w sprawczości werbalnej, w mocy języka, która pozwala im przekroczyć swój własny niepewny i nieszczęśliwy byt.


Posłuchaj
28:51 _PR2 (mp3) 2025_02_22-12-00-15.mp3 "Zapomniane" i "Oida". Opowieści o kobietach (Czytelnia/Dwójka)

 


Czytelnik tej książki przejmuje rolę cichego słuchacza wykładu o "filozofii życia" osób na co dzień niewidzialnych i niemych: kobiety, która opowiada o losach dwojga ludzi, którzy wyprowadzili się na odludne miejsce, i sparaliżowanej dziewczyny, która kontaktuje się ze swoją matką za pomocą listów. Wojasiński, wybitny prozaik i dramaturg, kolejny raz udowadnia istotę literatury, znaczenie każdego pojedynczego słowa oraz to, że śledzenie pięknie napisanych analiz, rozliczeń, podsumowań, refleksji może doprowadzić do przewartościowania intelektualnego i do samodzielnych poszukiwań filozoficznych.

Marta Michalak - "Oida"

Narratorka tej powieści, Magda, ma trzydzieści parę lat i mieszkanie na kredyt do spłacania przez kolejnych trzydzieści. W rodzinnej miejscowości ma matkę powtarzającą, że jeśli śnią się zęby, stanie się coś złego, a co komu pisane, to musi być. Do niedawna miała też babkę, która i bez ukończonej podstawówki wiedziała, że chłop to jest zawsze chłop i trzeba umieć nim zakręcić.

Co z tą odziedziczoną wiejską mądrością zrobić w stolicy? Magda, Teresa i Jadzia gniotą kluski i rozdrapują rany, wyjawiają rodzinne sekrety i trzaskają drzwiami, ale zawsze mają sobie coś do powiedzenia – bo jest to powieść o mówieniu. To także powieść o wstydzie, który pali, gdy w uczelnianej dyskusji wtrąci się regionalizm. O poczuciu nieprzystawalności do nowoczesnego biurowca i do widowni stołecznego teatru. O obcości w mieście, której nie da się zamaskować warszawskimi tablicami rejestracyjnymi. To opowieść o kobietach, ale odnajdzie się w niej każdy, kto kiedyś podróżował z torbą słoików z gołąbkami.

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 22.02.2024

Godz. emisji: 12.00

dz

Czytaj także

"Witkacy. Biografia". Autor: najważniejszą kobietą w jego życiu była matka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 12:10
- Słodkie obrazki z dzieciństwa Witkacego, które przedstawiam, to bardziej pomnik dla jego mamy, Marii Witkiewiczowej. Chciałem wyciągnąć tę osobę trochę z cienia: że nie tylko ojciec i jego "Listy do syna", które były wcześniej źródłem wszelkich możliwych cytatów - mówił w Dwójce Przemysław Pawlak, autor książki "Witkacy. Biografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magda Mikołajczuk o zbiorze esejów Natalii Ginzburg pt. "Małe cnoty"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:51
Magda Mikołajczuk o zbiorze esejów "Małe cnoty" Natalii Ginzburg, w którym ta wybitna włoska pisarka (1916-1991) w sposób prosty i mądry porusza sprawy ważne dla każdego, takie jak m.in. miłość, praca, wychowanie dzieci, strach przed wojną, pieniądze.
rozwiń zwiń