Polskie ilustracje dla dzieci z lat 50. wciąż w awangardzie!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:00
- To byli wspaniali graficy. Oni stworzyli polską szkołę ilustracji i stali się znani na całym świecie - mówiła Maria Biegańska z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego o bohaterach swojej wystawy "Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.–80. XX w."
Audio
  • Maria Biegańska o wystawie "Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.–80. XX w." (Pop-południe/Dwójka)
Pod ziemią, pod wodą to księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Na jej kartach mali czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania o to, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód
"Pod ziemią, pod wodą" to księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Na jej kartach mali czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania o to, co kryje się pod powierzchnią lądów i wódFoto: materiały promocyjne

Polska ilustracją dla dzieci stoi. Świadczą o tym choćby liczne międzynarodowe wyróżnienia dla rysowników, na przykład ostatnie przyznanie tytułu chińskiej Książki Roku "Pod wodą, pod ziemią" Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Jednak polska ilustracja nie zaczęła się w ostatnim dziesięcioleciu.

- Bohdan Butenko już w latach 50. tworzył książki, które wciąż są na czasie, jeśli chodzi o projektowanie - zwróciła uwagę Maria Biegańska, wymieniając także nazwiska m.in. Antoniego Uniechowskiego, Antoniego Boratyńskiego, Jana Marcina Szancera i Zbigniewa Rychlickiego. Czytelnym przejawem oryginalności i nowatorstwa tych ilustratorów są odważne i swobodne strony tytułowe wielu publikacji, na których typografia została dostosowana do rysunku, organicznie z nim powiązana, tworząc graficzną całość.

A czym różnią się współczesne prace polskich ilustratorów od tych historycznych?

***

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: Maria Biegańska (Muzeum Drukarstwa Warszawskiego)

Data emisji: 5.02.2016

Godzina emisji: 16.20

Materiał wyemitowno w audycji "Pop-południe".

mm/mg

Czytaj także

"Fistaszki" - narodziny i cała reszta

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 14:50
Nowa filmowa wersja "Fistaszków" była w "Pop-południu" pretekstem do rozmowy o zjawisku kulturowym, jakim jest komiks Charlesa Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na początku była kaczuszka. Wzloty i upadki świata Lego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:47
- Ole Christiansen wyrzeźbił pewnego dnia dla swoich dzieci drewnianą figurkę kaczki. Kilka lat później założył firmę zabawkarską Lego – opowiadał w Dwójce Rafał Szymański o historii słynnych klocków.
rozwiń zwiń