Holenderskie korzenie Pasłęka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 15:00
Założenie miasta związane jest z intrygującą, niepozbawioną historycznych faktów legendą. To tu, w końcu XIII wieku, miała przybyć grupa zbiegłych z Holandii rycerzy, którym nie powiódł się zamach, w wyniku którego zginął hrabia Holandii Floris V.
Audio
  • Holenderskie korzenie Pasłęka (Zaginiony świat - powroty/Dwójka)
Zamek w Pasłęku
Zamek w PasłękuFoto: Tomasz Przechlewski/flickr cc 2.0

Najpiękniejszą panoramę tego miasta podziwiać można, jadąc od północy, starą drogą wiodącą z Fromborka: nad rozlewiskami rzeki Wąskiej góruje porośnięte drzewami wzniesienie, z którego strzelają w niebo czerwone wieże.

Pasłęk, choć dziś położony nieopodal ruchliwej drogi Warszawa-Gdańsk, rzadko odwiedzany jest przez turystów. I, trzeba przyznać, nie jest miastem, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia – zbyt dużo zniszczeń przyniosła tu druga wojna światowa. Wystarczy jednak niedługi spacer, by odkryć wiele śladów dawnej świetności jednego z trzech, obok Ostródy i Morąga, głównych miast Górnych Prus: wciąż czytelny, nietypowy średniowieczny układ urbanistyczny, imponujący obwód ceglanych murów obronnych wzmocnionych basztami i wieżami z Bramą Kamienną i malowniczą Furtą Młyńską, unikatowy, gotycki ratusz ze sklepionym gwiaździście podcieniem i renesansowym szczytem, gotycki kościół św. Bartłomieja z potężną wieżą górującą nad miastem, odbudowany zamek krzyżacki, a pod nim owiane legendami lochy.

Założenie miasta związane jest z intrygującą, niepozbawioną historycznych faktów legendą. To tu, w końcu XIII wieku, miała przybyć grupa zbiegłych z Holandii rycerzy, którym nie powiódł się zamach, w wyniku którego zginął hrabia Holandii Floris V. Winni zbrodni rycerze musieli uciekać, wybrali Prusy, ziemie pogańskie, które chrystianizował właśnie Zakon Krzyżacki. Jeszcze tylko w Prusach można było w ówczesnych czasach, tak jak w niedawnych jeszcze wyprawach krzyżowych do Ziemi Świętej, odpokutować winy i zasłużyć się w "świętej walce”. Rycerzy holenderskich przygarnął chętnie Zakon Krzyżacki, a Mistrz Krajowy Meinhardt z Kwerfurtu w dokumencie lokacyjnym miasta, wydanym 29 września 1297 roku, nazwał ich "primi locatores", co oznaczało pierwszych założycieli i określił nazwę lokowanego miasta Holland (Holandia) nie nawiązując, jak bywało w większości przypadków do pruskiej nazwy miejsca, tu brzmiącej Pazlok.

Zatem warto zawędrować do Pasłęka, poszukać historii związanych z miastem, jego zabytkami, a w ramach "odnajdywanych miejsc", pominąć zaburzające historię miasta zabudowania lat powojennych i odnaleźć jego fascynujące, ponad siedemsetletnie dzieje.

Audycję przygotowali Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: historia Polski Prusy Warmia
Czytaj także

"Wawel Północy" w Lidzbarku Warmińskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:00
- Na początku XIV wieku stała tu tylko drewniana strażnica, ale biskupi warmińscy i tak chętnie odwiedzali to miejsce. Może dlatego, że budowla była pięknie położona w zakolu Łyny i Symsarny - w audycji "Zaginiony świat - powroty" mówiliśmy o zamku w Lidzbarku Warmińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reszel z oknem na całą Warmię

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 15:00
Reszel to jedno z tych warmińskich miasteczek, do którego zawędrować trzeba koniecznie, jeśli zamiarem podróżnika jest chęć poznania Warmii. My wybraliśmy się tam w kolejnym odcinku audycji "Zaginiony świat - powroty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymbark - ofiara współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 09:00
Położony na wzgórzu, nad brzegiem jeziora, oparty o stary, wielki park, zachwyca monumentalną, ciekawą architekturą, kusi tajemnicą historii starych murów.
rozwiń zwiń