Słuchowisko "Fabryka muchołapek" - w 80. rocznicę likwidacji łódzkiego getta

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 18:00
W nawiązaniu do 80. rocznicy likwidacji getta łódzkiego - scenariusz napisany przez Andrzeja Barta na podstawie jego powieści "Fabryka muchołapek". To opowieść o zaświatowym sądzie moralnym nad Mordechajem Chaimem Rumkowskim, zarządcą łódzkiego getta podczas II wojny światowej.
Fragment symbolicznych macew na Stacji Radegast, będącej w czasie II wojny światowej łódzkim Umschlagplatzem
Fragment symbolicznych macew na Stacji Radegast, będącej w czasie II wojny światowej łódzkim UmschlagplatzemFoto: Shutterstock/Mariola Anna S

"Fabryka muchołapek" jest powieścią Andrzeja Barta, którą on sam zdecydował się adaptować, tworząc, jak mówi, zaledwie "wypisy" z tej wielowarstwowej powieści o Chaimie Rumkowskim - zarządcy łódzkiego getta.

Jego "fabryka" "świetnie prosperowała" (podobno najdłużej istniejące getto żydowskie). Finał "projektu" Rumkowskiego był tragiczny, a on sam przeszedł do "czarnej legendy".

W słuchowisku występują zarówno postacie fikcyjne, jak i historyczne; to rodzaj fantazji na temat odbywającego się sądu nad nieobecnym na rozprawie głównym bohaterem opowieści.

Andrzej Bart - "Fabryka muchołapek", prod. 2016

Scenariusz, opracowanie muzyczne i reżyseria: Andrzej Bart

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Marian Opania (Sędzia), Joachim Lamża (Gość), Sławomir Orzechowski (Adwokat), Olaf Lubaszenko (Adam), Anna Karczmarczyk (Dora), Szymon Kuśmider (Korczak/Biebow), Andrzej Walden (Kronsztad), Krzysztof Wakuliński (Schtolz), Danuta Stenka (Hannah Arendt), Irena Karel (Janina)

Zwano go Chaimem Groźnym. Proces wytaczają ofiary zarządcy getta. Ocena działań przewodniczącego Judenratu nie jest jednoznaczna.

***

Na "Słuchowisko na lato" zapraszaliśmy w sobotę (31.08) w godz. 18.00-19.00.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Bart getto łódzkie
Czytaj także

"Łódzkie getto to głód, praca ponad siły i ich świadectwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:00
- Za murami słychać było stukot młotków i maszyn do szycia w fabryczkach robiących buty i mundury dla Niemców. Ale także skrzyp ołówków, którymi zapisywano przeżycia – mówiła w Dwójce prof. Anna Kuligowska -Korzeniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ghetto Litzmannstadt - getto łódzkie. Funkcjonowało najdłużej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:50
30 kwietnia 1940 roku Niemcy całkowicie zamknęli łódzkie getto. Na obszarze 4 kilometrów kwadratowych zamknięto ponad 160 tys. ludzi.
rozwiń zwiń