Wasowski z rozmachem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 19:00
Jerzy Wasowski znany był ze swoich mistrzowskich aranżacji na małe zespoły instrumentalne. Jednak, kiedy pojawiały się możliwości, Jego kompozycje znakomicie brzmiały także w wykonaniach z ogromnym rozmachem.
Jerzy Wasowski
Jerzy WasowskiFoto: prywatne archiwum rodziny Wasowskich

Przekonują o tym następujące utwory: "Zza siedmiu ulic", "Czego trzeba do szczęścia", "Ostatni razem", "We wtorek o 6-tej", "Taka babka" i "Embarras".

Na audycję zapraszają Monika i Grzegorz Wasowscy.

16 listopada (sobota), godz. 13.00

***

Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").

Przez 8 lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor - Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor - Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.

Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie

Zobacz więcej na temat: Jerzy Wasowski MUZYKA
Czytaj także

Czego słucha Gołda Tencer?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 12:48
- Moje ulubione piosenki brzmią jak dramaty w trzech aktach. Zawsze interesuje mnie tekst - mówiła Gołda Tencer, która w "Poranku Dwójki" polecała swoje ulubione utwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg to nic strasznego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 10:00
- Niektórym ludziom mózg kojarzy się z czymś niebezpiecznym. A przecież jest to, jak powiedział Woody Allen, drugi najważniejszy organ - mówił w Dwójce Sławomir Janicki, dyrektor 9. Międzynarodowego Festiwalu Mózg (7-9 listopada).
rozwiń zwiń