Jak Witold Rowicki uczył Marthę Argerich...

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 19:00
- Dobrze pamiętam próbę przed finałem Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku. Witold Rowicki bardzo dyskretnie przekazał Marcie Argerich kilka uwag odnośnie krakowiaka w Koncercie e-moll. I całkowicie zmienił charakter interpretacji... - wspominał Marek Dyżewski.
Audio
  • Jak Witold Rowicki uczył Marthę Argerich... (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Martha Argerich, Warszawa, 1965
Martha Argerich, Warszawa, 1965Foto: PAP/CAF-Stanisław Dąbrowiecki

W trzeciej audycji z cyklu "Witold Rowicki - Portret wielokrotny" mówiliśmy o współpracy wybitnego dyrygenta ze znakomitymi zespołami i orkiestrami, a Marcin Majchrowski rozmawiał przede wszystkim z wirtuozem skrzypiec Konstantym Andrzejem Kulką.

- Poznałem Witolda Rowickiego bardzo wcześnie, może już jako dwudziestolatek. Zagrałem z nim z setkę koncertów, więcej niż z jakimkolwiek innym dyrygentem - wspominał gość Marcina Majchrowskiego. - Był przede wszystkim bardzo cenionym dyrygentem; wszyscy zazdrościli mu jego "rączki". Dzięki temu Orkiestra Filharmonii Narodowej, nienależąca jednak do ścisłej światowej czołówki, była wszędzie zapraszana. Ale Rowicki był też bardzo lubiany jako człowiek. Owszem, zdarzało mu się nawet krzyczeć na próbach, ale potem stawał się zawsze serdeczny i towarzyski - podkreślił skrzypek.

Stulecie urodzin Witolda Rowickiego w Dwójce

Konstanty Andrzej Kulka dodał też, że wybitny polski dyrygent lubił uczyć, nawet uznanych muzyków. - To były uwagi dotyczące interpretacji, nie techniki gry - podkreślił. A sam Witold Rowicki w archiwalnym nagraniu przyznał: - Lubię pracę z młodzieżą i pedagogikę. Bardziej chyba niż koncerty i wirtuozerię. Mnie można raczej kupić możliwością współpracy z zespołem ciekawych ludzi niż słynnymi miejscami oraz nazwiskami - podkreślił.

A dlaczego Witold Rowicki nigdy nie dał się zaangażować poza Polską? I jaki jest jego ulubiony zespół? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Rozmów po muzyce" poprowadzonych przez Marcina Majchrowskiego.

mm, pg

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Witold Rowicki
Czytaj także

Polskiej muzyki nie zawiózł tylko do Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 23:00
- Z Witoldem Rowickim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej odbyła 42 światowe tournee. Dała ponad 500 koncertów we wszystkich zakątkach globu poza Ameryką Południową - przypomniał kronikarz oraz były wicedyrektor Filharmonii Narodowej Marian Gołębiowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ręce Witolda Rowickiego wyznaczały ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 09:50
- On miał pierwotny talent dyrygencki. Był naturszczykiem. Jego dłonie wyzwalały pewne brzmienie i ekspresję z orkiestry - w pierwszej audycji nowego cyklu "Witold Rowicki - portret wielokrotny" o cechach warsztatu dyrygenckiego, o pracy z orkiestrą i repertuarze artysty mówili dyrygenci: Tadeusz Strugała i Antoni Wit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wychować mistrza?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 22:59
- On nauczył nas równości. Rzemieślnicy, inżynierowie i profesorowie konserwatorium dyskutowali przy jednym stole o sztuce, filozofii, polityce - wspominał Witold Rowicki po latach słynną Bursę księdza Kuznowicza.
rozwiń zwiń