Nowy typ wojny przyszedł z Afganistanu i Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 19:00
- Zmierzamy w stronę świata wielobiegunowego, bez wyraźnej dominacji Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Proces ten następuje w konwulsjach - komentował wojny na Ukrainie, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie dyplomata Jan Natkański.
Audio
  • Nowy typ wojny przyszedł z Afganistanu i Kaukazu (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/JSitthi

- Tym, co łączy te konflikty, jest technika prowadzenia wojny: oparta na partyzantce i terroryzmie. Można przypuszczać, że ZSRR, a następnie Federacja Rosyjska nauczyła się tego modelu od przeciwników w Afganistanie i na Kaukazie - wyjaśniał wieloletni ambasador Polski w krajach Bliskiego Wschodu. - Różnica tkwi w przyczynach i motywacjach, która wyrastają z zupełnie innego kontekstu politycznego, kulturowego i religijnego - dodał.

Krzysztof Renik zapytał swojego gościa także o zagrożenie, jakie stanowić mogą dla Unii Europejskiej kalifaty stworzone na pograniczu Iraku i Syrii oraz w Nigerii. - Niebezpieczeństwo jest bardzo poważne - uznał Jan Natkański. - W państwie islamskim są setki, może nawet tysiące bojowników o korzeniach europejskich. Oni mogą kiedyś powrócić do swoich krajów i stać się poważnym zagrożeniem ideologicznym. Tą sprawą powinny zainteresować się służby specjalne - podkreślił.

Co jeszcze wobec tych nowych zagrożeń mogą uczynić kraje zachodnie? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Pulsu świata".

mm, pg

Czytaj także

Sondaż: sytuacja na Wschodzie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:58
61 proc. Polaków uważa, że konflikt na Ukrainie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo Polski. Ponad dwie piąte badanych (42 proc.) twierdzi, że wydarzenia te zagrażają pokojowi na świecie - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dżihadyści Państwa Islamskiego potępieni za zbrodnie wojenne. Strach przed nimi jednoczy starych wrogów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 17:27
Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay potępiła w poniedziałek dżihadystów Państwa Islamskiego za popełnianie „przerażających, szeroko stosowanych” zbrodni i przestępstw. Wśród nich wymieniła zabójstwa, czystki etniczne i religijne, stosowanie niewolnictwa i przestępstwa na tle seksualnym.
rozwiń zwiń