Łukaszenka. Niewygodny sojusznik Polski?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 18:15
- Utrata suwerenności przez Białoruś byłaby dla nas największą katastrofą. Nagle na granicy mielibyśmy wojska agresywnego imperium - mówił w Dwójce Jarosław Guzy.
Audio
  • Jarosław Guzy o międzynarodowej sytuacji Białorusi. Rozmawia Grzegorz Ślubowski (Puls świata/Dwójka)
Grafitti przedstawiające Aleksandra Łukaszenkę we francuskim muzeum sztuki współczesnej w Saint-Romain-au-Mont-dOr
Grafitti przedstawiające Aleksandra Łukaszenkę we francuskim muzeum sztuki współczesnej w Saint-Romain-au-Mont-d'OrFoto: Wikipedia/thierry ehrmann

Białoruś przez lata była niedostrzegana przez kraje Zachodu. Polityka Unii Europejskiej wobec tego państwa była kształtowana przez Polskę. Sytuacja zmieniła się wraz z napadem Rosji i na Ukrainę i dyplomatyczną rolą Aleksandra Łukaszenki w hamowaniu tej agresji.

Zdaniem eksperta do spraw międzynarodowych Jarosława Guzego uzależnione gospodarczo od Moskwy władze Białorusi same zaczęły się obawiać utraty suwerenności. Czy zaniepokojony imperialną polityką Putina Łukaszenka będzie w stanie otworzyć się na Zachód?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Jarosław Guzy (ekspert do spraw międzynarodowych)

Data emisji: 26.05.2015

Godzina emisji: 17.20

bch/mc

Czytaj także

Co łączy, a co dzieli historię Rosji i Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 19:00
- Mitem spajającym narody byłego ZSRR jest Wielka Wojna Ojczyźniana. Zginęła w niej przecież połowa Rosjan, ale też Ukraińców czy Jakutów - podkreślał Paweł Trzciński z Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Zachód zrezygnuje z sankcji wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 18:37
- W ostatnich dniach obserwujemy rosyjską ofensywę dyplomatyczną. Rosja liczy na ustępstwa Zachodu, grożąc eskalacją konfliktu w Donbasie - oceniał w Dwójce dr Adam Eberhardt.
rozwiń zwiń