Dlaczego Apple chroni telefon terrorysty?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 18:49
FBI natrafiło na niezrozumiały opór producenta smartfona należącego do Syeda Farooka, zabójcy 14 osób w San Bernardino w Kalifornii. Co kryje się za decyzją Apple?
Audio
  • Dlaczego Apple chroni telefon terrorysty? (Puls świata/Dwójka)
Telefon komórkowy należącego do zabitego przez FBI Syeda Farooka. Po 10-krotnym wpisaniu niewłaściwego kodu pamięć urządzenia zostałaby wyczyszczona
Telefon komórkowy należącego do zabitego przez FBI Syeda Farooka. Po 10-krotnym wpisaniu niewłaściwego kodu pamięć urządzenia zostałaby wyczyszczonaFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

2 grudnia 2015 r. Syed Farook wraz z żoną zaczął strzelać do osób zgromadzonych w ośrodku dla niepełnosprawnych. Zginęło wtedy 14 osób, ponad 20 zostało rannych. Policja błyskawicznie namierzyła małżeństwo. Terroryści zginęli w strzelaninie - w ich samochodzie i w ciałach znaleziono 400 kul. Osierocili kilkumiesięczną córkę.

Działali sami, byli częścią zorganizowanej grupy terrorystycznej, wykonywali czyjeś rozkazy? Być może znalibyśmy już odpowiedzi na te pytania, skoro Syed Farook nie zniszczył swojego smartfona. FBI zwróciło się do jego producenta - firmy Apple - o odszyfrowanie danych, ten jednak odmówił. Dlaczego? O to pytaliśmy w Dwójce Piotra Kościelniaka, dziennikarza zajmującego się światem nauki i technologii.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Gość: Piotr Kościelniak (dziennikarz, kierownik działu nauki w "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 26.02.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Kurdystan woła o pomoc. Czy świat odpowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:00
– W naszym kraju na pięć i pół miliona Kurdów przypada prawie dwa miliony uchodźców – mówił Ziyad Raoof, przedstawiciel rządu irackiego Kurdystanu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek wojny między Iranem i Arabią Saudyjską?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:00
- Dekapitacja szejka Nimra al-Nimra była sygnałem nie tylko dla Iranu, ale i całego świata, że Arabia Saudyjska jest poważnym graczem – mówiła w radiowej Dwójce dr Magdalena El Ghamari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliski Wschód. Co zostało po arabskiej wiośnie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:50
W 2010 roku społeczeństwa zachodnie z entuzjazmem obserwowały upadek dyktatur w krajach arabskich. - Dziś pozostały gruzy i resztki - mówi ekspert Grzegorz Dziemidowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa zimna wojna. Czy Rosja sprowokuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:00
- Rosja konsekwentnie komunikuje, że nie zgadza się z tym porządkiem, jaki się wykształcił po rozpadzie ZSRR i chce nowej architektury bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory w USA. "Za poparciem dla Trumpa stoi złość"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 16:00
Donald Trump wygrał kolejne prawybory w wyścigu o nominację prezydencką Partii Republikańskiej. Z czego wynikają wysokie notowania kandydatów o radykalnych poglądach?
rozwiń zwiń