Igor Janke: nie obrażajmy się na Orbana

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:00
- Na miejscu premier Kopacz zaproponowałbym premierowi Węgier odbudowę współpracy, ale pod warunkiem: "nie idź tą drogą" - powiedział autor biografii Viktora Orbana.
Audio
  • Igor Janke: nie obrażajmy się na Orbana (Puls świata/Dwójka)
Premier Węgier Viktor Orban. W jaki sposób polityk antykomunistyczny stał się sojusznikiem Vladimira Putina?
Premier Węgier Viktor Orban. W jaki sposób polityk antykomunistyczny stał się sojusznikiem Vladimira Putina?Foto: flickr/European Parliament

- Na Węgrzech panuje demokracja, a premier tego kraju nie jest politykiem ultraprawicowym - podkreślił Igor Janke. - Jego rodowód jest antykomunistyczny i antyreżimowy - dodał.

Dlaczego zatem Viktor Orban zacieśnia kontakty z Federacją Rosyjską, która - zdaniem prowadzącego audycję Krzysztofa Renika - w coraz większym stopniu staje się naśladowcą systemu sowieckiego? - Premier Węgier od dawna chciał zneutralizować Rosję, która, jak twierdził, wspierała jego politycznych przeciwników. W końcu wpadł na pomysł nawiązania współpracy z Putinem - wyjaśnił ekspert. - Moim zdaniem popełnił wielki błąd, za który zapłaci poważną cenę - dodał.

Czy jednak za zbliżenie Rosji i Węgier można winić tylko Orbana? Zdaniem Igora Janke odpowiedzialność ponoszą także najsilniejsze kraje Unii Europejskiej. Nasz gość opowiedział o starych i nowych "grzechach" Francji oraz Niemiec...

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Igor Janke (publicysta, autor biografii Viktora Orbana)

Data emisji: 19.02.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/mc

Czytaj także

Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

800 tys. Rosjan na Łotwie. Przyszli separatyści?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 18:00
- 70 procent spośród nich czuje związek z Łotwą. Ryzyko jest więc niewielkie - ocenił dyrektor Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Andris Spruds.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rosja w Donbasie przemawia do Zachodu"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 18:03
- To nie jest konflikt między separatystami a Ukrainą i tylko pośrednio to konflikt między Kijowem i Moskwą - uważa Jan Czurylowicz, doradca polityczny Clifford Eastcastle.
rozwiń zwiń