Stanisław Ostwind jako 16-latek wstąpił do Legionów Piłsudskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w II RP był policjantem, a później znów żołnierzem, gdy wybuchła II wojna światowa. W styczniu 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przez miesiąc był poddawany niewyobrażalnym torturom, które miały go zmusić do współpracy z Sowietami. Gdy to się nie udało został skazany na karę śmierci. - Zachowały się jego akta ze sprawy, wiemy nawet kto go zastrzelił. To coś wstrząsającego. Wplotłem te dokumenty w swoją książkę, która jest powieścią. To moje wyobrażenie o jego życiu, a nie biografia. Wciąż mamy małą wiedzę na temat Ostwinda. Jeszcze 3 lata temu nie miał nawet swojego biogramu w internecie – przyznaje gość Magdy Mikołajczuk.
Książka "Honor mi nie pozwala" była czytana w Jedynce >>
Niezwykłe dzieje majora Stanisława Ostwinda
Wacław Holewiński podkreśla, że swoich bohaterów - ludzi niezłomnych - stara się portretować nie jako postaci ze spiżu. – Pokazuję ich ze słabościami, lękami, obawami. Mam nadzieję, że udaje mi się wykreować postaci bliskie rzeczywistości, których dzień powszedni nie za bardzo różni się od dnia powszedniego innych, ale przychodzi taki moment, kiedy na plan pierwszy wysuwa się ich niezwykła siła charakteru – mówi Wacław Holewiński, autor wydanej pod patronatem Jedynki książki "Honor mi nie pozwala".
Co w napisaniu tej niezwykłej książki było najtrudniejsze? Dlaczego jest tak ważne, aby powstawała także beletrystyka poświęcona Żołnierzom Wyklętym? Jakich książek historycznych wciąż brakuje na polskim rynku? Zapraszamy do wysłuchania audycji!
***
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Wacław Holewiński (pisarz, laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza)
Data emisji: 11.11.2015
Godzina emisji: 20.17
gs/asz