Sierpień '80, Szekspir i "sztuka, która nie lubi presji"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 20:00
- To był spektakl na miarę Szekspira – tak o emocjach towarzyszących oczekiwaniu na podpisanie porozumień sierpniowych mówił Tomasz Jastrun.
Audio
  • Tomasz Jastrun i Antonina Krzysztoń opowiadają o wydarzeniach sierpniowych i ówczesnej kontrkulturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Strajk w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 18 sierpnia 1980 (zdjęcie ilustracyjne)
Strajk w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 18 sierpnia 1980 (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Stefan Cieślak/Wikimedia/CC BY 3.0

Poeta podobnie jak wielu ówczesnych twórców angażował się w sierpniowe wydarzenia nie tylko artystycznie, ale również politycznie. Właśnie dzięki temu powstał słynny reportaż "Las Birnam ruszył". Skąd w utworze Jastruna nawiązanie do Szekspira?

- Tego dnia, gdy zbierałem w Warszawie podpisy od intelektualistów solidaryzujących się ze stoczniowcami, była straszna burza. Zbierając podpisy w konstancińskim Zaiksie, wszedłem do pokoju Jerzego Ficowskiego. Tam zobaczyłem przechyloną sosnę, której czubek dotykał okna. Ficowski powiedział wtedy: Proszę zobaczyć Las Birnam ruszył – opowiadał Tomasz Jastrun.

Jak kształtowała się artystyczna działalność opozycyjna na przestrzeni lat? Czy zaangażowanie polityczne i emocjonalne służyło sztuce? W audycji również przewrotne stwierdzenie Tomasza Jastruna, który powiedział, że "sztuka nie lubi tak dużej presji".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Antonina Krzysztoń (piosenkarka, kompozytorka), Tomasz Jastrun (poeta, prozaik, eseista)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

Jak władze PRL straszyły pielgrzymów strzykawkami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:00
- W roku 1963 roku decydenci wymyślili, że na drodze do Częstochowy panuje epidemia czarnej ospy i nie dali pozwolenia na pielgrzymowanie - opowiadał paulin Ojciec Melchior Królik, wieloletni dyrektor warszawskiej pielgrzymki pieszej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak było "latem w mieście" w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 19:02
W audycji opowiadaliśmy o albumie złożonym z fotografii pochodzących z archiwum instytucji produkującej pocztówki w okresie PRL.
rozwiń zwiń