"Ostatnie tango". Argentyńskie ego i wyzwolenie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 19:00
- María Nieves Rego jakby podyktowała scenariusz tego filmu i rozliczyła się z Juanem Carlosem. To jest prawdziwa historia o legendach tanga - podkreślał Jakub Grzybek, opowiadając o "Ostatnim tangu" Germana Krala.
Audio
  • Wokół filmu "Ostatnie tango" Germana Krala (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment kadru z filmu Ostatnie tango
Fragment kadru z filmu "Ostatnie tango"Foto: materiały prasowe

Bohaterami "Ostatniego tanga" są María Nieves Rego i Juan Carlos Copes, "kultowe nazwiska w świecie tanga", jak przypominał w Dwójce tancerz Jakub Grzybek. Dokument Germana Krala ukazuje młodość argentyńskiej pary na przedmieściach Buenos Aires i to, jak poznali się w jednym z klubów, gdzie tańczyło się milongi.

- Przede wszystkim jest to portret kobiety, który wydobywa się na niepodległość: osobistą i artystyczną. Bo nie zapominajmy, że to jest kultura bardzo patriarchalna – mówiła Magdalena Sendecka. O tancerzach tanga, w których widać to "nieprawdopodobne argentyńskie ego" wspominał także Lech Miodek.

Co różniło Maríę Nieves Rego i Juana Carlosa Copesa, jaki był ten związek? Dlaczego "większość społeczeństwa argentyńskiego to bohaterowie tanga"? W audycji o Argentynie i kulturowym aspekcie tanga nie zabrakło również przypomnienia, jak ważny dla tego kraju jest Juan Carlos. - Argentyńczycy mieli duże pretensje do papieża, że wybrał imię Franciszka. Wszyscy myśleli, że wybierze inne… - mówił Lech Miodek.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Sendecka (krytyk filmowa), Jakub Grzybek (tancerz), prof. Lech Miodek (Centrum Studiów Latynoamerykańskich)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 18.00 

jp/gs

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk o tańcu i dyrygenturze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:00
To było ostatnie spotkanie z cyklu "Sekretne wzruszenia Jerzego Maksymiuka". Maestro - w sylwestrowym nastroju - opowiadał o tym, co łączy taniec i sztukę dyrygowania. Chociaż, jak podkreśla, sam nie tańczy, docenia walory uporządkowanego rytmicznie ruchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wirus mobilizacji", czyli dzieje tańca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 15:25
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat książki Wojciecha Klimczyka "Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiorowa ekstaza w "Tańcu" Henriego Matisse'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:42
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o przełomowym dziele francuskiego malarza, czołowego przedstawiciela fowizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń