Operacja polska 1937-38. Mordowanie Polaków w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 13:58
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z Nikołajem Iwanowem, autorem książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Okładka książki Zapomniane ludobójstwo; w tle krzyże w Kuropatach koło Mińska upamiętniające zamordowanych obywateli ZSRR polskiego pochodzenia
Okładka książki "Zapomniane ludobójstwo"; w tle krzyże w Kuropatach koło Mińska upamiętniające zamordowanych obywateli ZSRR polskiego pochodzeniaFoto: materiały prasowe/Andrej Kuźniečyk/Wikimedia/cc

Kuropaty_663wiki.jpg
Stalin mordował Polaków jeszcze przed wojną

Publikacja ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak, które tak pisze o "zbrodni, która nie została rozliczona": "w ramach »operacji polskiej« w latach 1937-38 zginęło w ZSRR ponad 110 tysięcy Polaków. Pisze o tym Rosjanin, wybitny historyk, znawca dziejów mniejszości polskiej w Związku Sowieckim. W książce »Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina« profesor Iwanow ukazuje mechanizmy zaplanowanej akcji mającej na celu zagładę grupy ludności z powodów narodowościowych.

Tworzenie specjalnych regionów »sowieckiej Polski« w ZSRR nie powiodło się. Polacy byli oporni na kolektywizację, zbyt przywiązani do katolicyzmu. Każdy Polak był więc »szpiegiem«. Tysiące naszych rodaków wywieziono do Kazachstanu, zesłano do obozów pracy. Wielu rozstrzelano. Być Polakiem w Związku Sowieckim w 1938 roku - to mniej więcej to samo, co być Żydem w III Rzeszy.

Helena Trybel, świadek wydarzeń, przypomina, że w ramach »operacji polskiej« zginęło dziesięć razy więcej niewinnych ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. Wiedza o tym, co wówczas się wydarzyło, jest mało rozpowszechniona. Ale o tej zbrodni także nie wolno zapominać".

Obok prof. Nikołaja Iwanowa gościem Dwójki będzie politolog i pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Sergiusz Kazimierczuk.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (16.08) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Wacław Holewiński.

mc/jp

Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad połowa sowieckich szpiegów była spoza Rosji

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 22:00
– Po I wojnie światowej Zachód nie postrzegał Związku Radzieckiego jako imperium zła. Wręcz przeciwnie – mówił były oficer wywiadu i pisarz Vincent V. Severski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Armia Andersa to wyjątek w historii ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:00
- Nigdy wcześniej i nigdy później nie pozwolono tak dużej liczbie świadków horroru sowieckich łagrów na wyjechanie z Rosji - opowiadał w Dwójce Norman Davis, który armii generała Andersa poświęcił książkę "Szlak nadziei".
rozwiń zwiń