Wydawnictwo świętuje w tym roku jubileusz 30-lecia. Naxos powstało w Hongkongu z inicjatywy Klausa Heymanna. Biznesmen opowiadał, że do tego miasta trafił w roku 1967 jako dziennikarz towarzyszący armii Stanów Zjednoczonych. W kolejnych latach udało mu się zostać milionerem, zbankrutować, a następnie osiągnąć status multimilionera. Doskwierało mu jednak dość ubogie życie muzyczne w azjatyckiej metropolii. - Sam zacząłem organizować koncerty muzyki klasycznej. Do udziału w nich zapraszałem znajomych muzyków, głównie z Czechosłowacji i Węgier. Było mi trochę głupio, bo gdy przybywali do Hongkongu, na żadnej ze sklepowych półek w tym mieście nie było ich płyt. Postanowiłem zająć się dystrybucją ich nagrań.
Klaus Heymann wspominał, że bezpośrednim impulsem do założenia wytwórni płytowej było uczucie, które połączyło go z japońską skrzypaczką Takako Nishizaki. Artystka przyleciała w 1974 roku do Hongkongu wykonać jedno z dzieł Henryka Wieniawskiego. Wkrótce Heymann wydał jej pierwszą płytę w wytwórni Hongkong Records, poprzedniczce wydawnictwa Naxos, które pojawiło się na rynku w roku 1987.
Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł, by w przystępnej cenie wydawać płyty ze standardowym repertuarem klasycznym nagranym przez nieznanych artystów. – Na początku zależało nam oczywiście na nagraniach popularnych dzieł – czy to Symfonii z Nowego Świata Dworzaka, czy Patetycznej Czajkowskiego, czy Koncertu "Cesarskiego" Beethovena. Po przebrnięciu przez pierwsze pięć lat istnienia wytwórni Naxos zaczęliśmy skłaniać się ku nieco mniej znanym dziełom muzyki klasycznej, a jeszcze później ku absolutnym rarytasom.
W audycji Klaus Heymann mówił o obecności polskiej muzyki w katalogu Naxosu. Wspominał też pionierskie czasy streamingu i przewidywał przyszłość rozwoju rynku fonograficznego, która niestety rysuje się w czarnych barwach dla małych wytwórni płytowych.
O firmie Naxos opowiedzieli także dyrygent Antoni Wit (nagrywający dla Naxosu niemal od samego początku istnienia firmy) oraz nasz stały krytyk Kacper Miklaszewski (słuchający nagrań Naxosu od lat 80.).
***
Tytuł audycji: Płytomania
Prowadzi: Jacek Hawryluk
Gość: Klaus Heymann (szef wytwórni Naxos), Antoni Wit (dyrygent), Kacper Miklaszewski (krytyk muzyczny)
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emsji: 17.00
bch/mc