Kult młodości, śmierć i daremna od niej ucieczka

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:00
- Śmierć jest wszechobecna w naszej rzeczywistości i w kulturze, ale człowiek współczesny wypiera ją ze swego myślenia. Mamy być zawsze młodzi, zawsze szczęśliwi. Nagły zgon kogoś bliskiego wrzuca nas w pustkę – mówił w Dwójce dr Tomasz Michał Korczyński.
Audio
  • O śmierci we współczesnej kulturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock

Śmierć to zjawisko powszechne, ale w praktyce niepoznawalne, bo widziane zawsze z perspektywy żyjących. Jedną z dyscyplin humanistyki opisujących społeczne funkcjonowanie tego zjawiska jest socjologia śmierci.

Goście audycji "O wszystkim z kulturą" byli zgodni w diagnozie, że nie umiemy zmierzyć się ze śmiercią. - Popkultura, począwszy od bajek dla dzieci, sprawia, że człowiek chce od tematyki umierania uciec i jednocześnie jest w niej przez filmy, prasę i internet niemal zanurzany. Ma w ten sposób "odczarować" śmierć, zbagatelizować, oswoić i uwolnić się od niej. Ale to droga do nikąd - powiedział dr Tomasz Michał Korczyński.

Według gościa audycji, człowiek współczesny odrzuca głęboką refleksję na temat śmierci, zadowalając się bardzo powierzchownym potraktowaniem zbyt trudnego dla niego, egzystencjalnego problemu. Daremnośc tej ucieczki zostaje obnażona w chwili zgonu bliskiej osobu. Staje wówczas w obliczu pustki, z którą nie umie sobie poradzić. 

Jak radzili sobie z tematem śmierci nasi przodkowie, jak przeżywana jest żałoba i milczenie jako reakcja na śmierć w kulturze współczesnej? O tym w nagraniu programu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr Tomasz Michał Korczyński (autor książki "Milczenie i lament. Szkice z socjologii śmierci") i Paweł Grochocki (psychotanatolog i śpiewak wykonujący tradycyjne pieśni żałobne)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mg


Czytaj także

Ucztowanie nigdy nie jest tylko jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:00
Dlaczego świętowanie niemal zawsze związane jest ze spożywaniem potraw? Między innymi o tym rozmawialiśmy z autorkami tomu "Terytoria smaku. Studia z antropologii i socjologii jedzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego i do czego się przywiązujemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 14:25
Jaki jest sens przywiązania, które jest jednym z podstawowych systemów emocjonalnych naszego umysłu? O tym rozmawialiśmy z psychiatrą dr Cezarym Żechowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać osoby w żałobie? Nigdy nie mów: "nie płacz"!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
"Rozmawiać o śmierci znaczy podobno umieć żyć" - tak podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie mówił Éric-Emmanuel Schmitt, autor książki "Oskar i pani Róża". Ale jak rozmawiać na tak trudny temat?
rozwiń zwiń