"To wielkie nazwiska, tuzy polskiej dramaturgii"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:00
- Sięgnęliśmy po twórczość dramatyczną ważnych polskich autorów powojennych. Zwłaszcza tych, którzy z różnych powodów zostali trochę zapomniani i nie są wystawiani - mówił w Dwójce prof. Jacek Kopciński.
Audio
  • Z Jackiem Kopcińskim o serii wydawniczej "Dramat polski. Reaktywacja" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Konstantin Kolosov

Molier_663.jpg
Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o projekcie badawczym i serii wydawniczej "Dramat polski. Reaktywacja", za którymi stoi Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym. Jego celem jest wielostronne badanie polskiej dramaturgii drugiej połowy XX wieku oraz współczesnej, naukowa edycja najważniejszych dzieł dramatycznych, a także publikacja i popularyzacja utworów wybranych dramatopisarzy.

- Anna Świrszczyńska, Ireneusz Iredyński, Stanisław Grochowiak, czy Janusz Krasiński to ważne nazwiska dla polskiej literatury. Trudno sobie wyobrazić naszą współczesną dramaturgię bez twórczości tak znakomitych autorów - mówił gość audycji, z którym rozmawialiśmy o stanie polskiej dramaturgii, a także pomysłach na jej wystawianie i instytucjonalnych gwarancjach dla ich stałej obecności na deskach naszych teatrów.

Jakie były kryteria doboru autorów i dramatów do edycji w serii wydawniczej? Dlaczego dwa spośród dwunastu tomów mają szczególną rangę? Co spowodowało nieobecność w teatrze wielu uznanych niegdyś nazwisk? Co to jest post dramatyzm? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: prof. Jacek Kopciński (historyk literatury i krytyk teatralny)

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/mz

Czytaj także

"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:45
- W dziełach Moliera, oprócz "Don Juana", nie ma śmierci, konfliktów klasowych ani walki o władzę.  Tu po prostu kilka osób rozmawia w salonie, tworząc opowieść o miłości i nienawiści - podkreślił Tomasz Łubieński, autor książki "Molier nasz współczesny”.
rozwiń zwiń