- Bohaterem audycji był Bogusław Kaczyński - dziennikarz muzyczny, który przybliżał rzeszom ludzi sztukę opery i operetki
- O jego barwnym życiu opowiadała Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim"
- Publicysta i dziennikarz, który zdobył ogólnopolską rozpoznawalność, pochodził z rzemieślniczej rodziny mieszkającej we wschodniej Polsce, a klasyczne wykształcenie muzyczne zaczął zdobywać dopiero jako uczeń szkoły średniej
Bogusław Kaczyński (1942-2016) był publicystą, dziennikarzem, krytykiem muzycznym i popularyzatorem opery i operetki. Pochodził z Białej Podlaskiej, z muzykalnej, choć niewykształconej muzycznie rodziny. Jego rodzice poznali się na próbach chóru w kościele św. Anny, ojciec z zawodu był rzemieślnikiem.
"On po prostu nic nie umie"
- Szybko w domu pojawił się fortepian "Calisia". Bogusław poszedł do I klasy powszechnej szkoły muzycznej, a po tej pierwszej klasie placówka została zlikwidowana. Pozostało ognisko, w którym, jak wiadomo, nie ma teorii, instrumentu też tam nie było. Bogusław Kaczyński uczył się więc gry na akordeonie w ognisku i na fortepianie u prywatnego nauczyciela - mówiła Anna Lisiecka.
Jako nastolatek Bogusław Kaczyński zapragnął zdobyć profesjonalne wykształcenie muzyczne. Gdy zbliżała się matura, pojechał z ojcem do Warszawy na egzaminy do średniej szkoły muzycznej. Po przesłuchaniu prof. Lewiecki zwrócił się do ojca: "proszę pana, o dobrych rzeczach nie będę mówił, bo to wiadomo, natomiast mam jedną uwagę: on po prostu nic nie umie".
Ten surowy werdykt był dla młodego Kaczyńskiego szokiem, chłopak się jednak nie poddał. Wziął przyspieszone lekcje gry i dostał się do szkoły, choć sam mówił o tym, że był to cud.
Pan z telewizji
Ostatecznie Bogusław Kaczyński nie zrobił kariery muzyka, został jednak niezwykle lubianym i rozpoznawalnym popularyzatorem muzyki klasycznej. Znany był m.in. z telewizji.
- "Operowe qui pro quo" to były jego pierwsze duże programy muzyczne, które realizował ze znakomitą ekipą poznańską, kiedy dostał swój pierwszy etat, a miał wtedy już 32 lata - mówiła Anna Lisiecka. - To były filmy, które ja zapamiętałam z czasów liceum. Nie byłam jego adoratorką, byłam z pokolenia o 17 lat młodszego, ale on miał takie pomysły i te głosy tak wspaniale brzmiały, że gdy włączyłam przypadkowo telewizor w czasie jego programu, nie mogłam się oderwać. On robił operowe filmy akcji.
29:27 2022_05_13-17-29-16_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Bogusław Kaczyński - twórca operowych filmów akcji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W opisie książki Anny Lisieckiej czytamy: "Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. O celu swojej pracy pisał: Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi potęgą sztuki. Pokazać, że życie człowieka, który poddaje się sztuce, może być piękniejsze, wartościowsze, że w tym smutnym świecie, który niesie tyle rozczarowań, klęsk, trosk, smutków i łez - sztuka może człowiekowi pomóc".
Wielka kariera chłopaka z prowincji
To książka, która - jak podkreślają wydawcy - przynajmniej częściowo ukazuje złożony mechanizm, dzięki któremu ambitny chłopiec z prowincji staje się gwiazdą i wielką osobowością naszej kultury. Autorka pisze o tym barwnie, ale obiektywnie. Nie stawia pomnika, ale docenia zasługi Bogusława Kaczyńskiego. A wie tym więcej, że przez lata przyjaźniła się z bohaterem tej fascynującej książki.
Anna Lisiecka jest dziennikarką Polskiego Radia. Jest również laureatką wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku jej reportaż "Kainowa zbrodnia" otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa. Anna Lisiecka jest również autorką książki o przedwojennej gwieździe tańca "Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej".
(wykorzystano opis wydawcy)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Anna Lisiecka (autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim")
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 17.30
mg