Marzenia operowe Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 12:59
O operach, o twórczości dla teatru, jej znaczeniu i roli w dorobku kompozytorskim Zygmunta Krauzego, o nieustającym znaczeniu unizmu muzycznego, wypływającego z inspiracji malarstwem Władysława Strzemińskiego, a także o planach i niezrealizowanym ciągle marzeniu operowym – o tym porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Zygmunt Krauze
Zygmunt KrauzeFoto: Bartek Barczyk / PWM Edition

W dorobku kompozytorskim Zygmunta Krauzego jeszcze do niedawna można było odnotować osiem oper: "Gwiazda" (1981), "Balthazar" (2001), "Iwona, księżniczka Burgunda" (2004), "Polieukt" (2010), "Pułapka" (2011), "Olimpia z Gdańska" (2015), "Yemaya – Królowa Mórz" (2019) i "Noc Kruków" (2022).

Zostały one wyprodukowane w takich teatrach jak: National Theater w Mannheim, Theatre National de la Colline w Paryżu, Staatsoper w Hamburgu, Teatr Wielki w Warszawie, Opera Wrocławska, Warszawska Opera Kameralna, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Opera Bałtycka w Gdańsku i Polska Opera Królewska. Jednak teraz, w ciągu jednego miesiąca dołożyć do tego trzeba dwie prapremiery wielkich dzieł – 9 listopada w Krakowie wykonano operę Bona Sforza, a już niebawem – w najbliższy piątek w Poznaniu wystawiony zostanie Ślub wg Gombrowicza.

Zygmunt Krauze – używając terminologii sportowej – pobił chyba rekord w tempie premier nowych dzieł. To naprawdę tytaniczna praca, bo obie opery powstały w tradycyjny sposób – w zaciszu pracowni, pisane ołówkiem na pięciolinii.

Libretto Ślubu – jednego z najważniejszych dramatów Witolda Gombrowicza – stworzył Krzysztof Cicheński (odpowiedzialny również za reżyserię dzieła), a kierownictwo muzyczne nad premierową prezentacją sprawuje Katarzyna Tomala-Jedynak.

Z kolei Bona Sforza – opera o tematyce historycznej – jest efektem współpracy międzynarodowej. Libretto napisał Vincenzo de Vivo, a za reżyserię odpowiedzialny był w Operze Krakowskiej Michał Znaniecki. Spektaklem premierowym dyrygował Piotr Sułkowski.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (20.11) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Marcin Majchrowski.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Zygmunt Krauze Marcin Majchrowski
Czytaj także

Zygmunt Krauze: celem muzyki jest piękno i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 18:00
- Muzyka jest przepiękna dziedziną, kosmosem, który zastępuje w życiu wszystko i daje szczęście, siłę, harmonię życia, ale... wymaga ogromnej pracy - swoimi refleksjami ze słuchaczami Dwójki dzielił się Zygmunt Krauze. Pianista, kompozytor i pedagog obchodzi 60-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń