"Heksa" - komiks Katarzyny Witerscheim, który powstał z przekory

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 20:56
Ten komiks to opowieść o Śląsku lat 20. i 30. XX wieku. Historia kobiet i życia w małej społeczności, a także opowieść o działalności awangardowego ruchu artystycznego. Wszystkie te wątki mieszczą się w tytule "Heksa" autorstwa Katarzyny Witerscheim.
Faktografię dotyczącą Górnego Śląska Katarzyna Witerscheim zgłębiała po raz pierwszy przy okazji serii komiksów Heleny Wiktorii, wydawanej przed ukazaniem się Heksy
Faktografię dotyczącą Górnego Śląska Katarzyna Witerscheim zgłębiała po raz pierwszy przy okazji serii komiksów "Heleny Wiktorii", wydawanej przed ukazaniem się "Heksy"Foto: Piotr Kamionka/REPORTER

- Chciałam udowodnić, że taki komiks może zdobyć jakąś nagrodę. Nie oszukujmy się, ludzie wysyłają swoje rzeczy na konkursy, żeby wygrywać. Chodziło mi też o to, żeby pokazać, że sam konkurs ma sens, inicjatywa pozwala nagrodzonym autorom wydać swój komiks w Polsce - mówiła w Dwójce Katarzyna Witerscheim, autorka "Heksy".


Posłuchaj
47:31 Dwójka OWZK 2.12.2024.mp3 Rozmowa z Katarzyną Witerscheim, autorką komiksu "Heksa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Od nagrodzonego projektu do materializacji w druku

Łączą się tu następujące gatunki: romans, opowieść historyczna z elementami folkloru i historia obyczajowa. Ta różnorodność przyniosła projektowi wydawnictwa Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku. Dzięki tej nagrodzie "Heksa" ukazała się we wrześniu 2024 roku, jaki pierwszy tytuł nakładu łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. 

Historia Śląska w komiksowej formie

Akcja komiksu Katarzyny Witerscheim rozgrywa się w Nikiszowcu w gminie Janów. Dziś jest to dzielnica Katowic. Faktografię dotyczącą tej części Górnego Śląska autorka zgłębiała już wcześniej, przy okazji serii komiksów pt. "Helena Wiktoria", z akcją osadzoną w XIX wieku.

Czytaj także:

Pomysł sprzed lat 

- Sam pomysł tej historii zakiełkował we mnie bardzo wcześnie, w momencie gdy tylko zaczęłam swoją pracę nad komiksami. Czułem wtedy jednak, że to jeszcze nie jest ten moment, że nie mam na tyle doświadczenia, żeby wziąć się za tę historię w taki sposób, w jaki się wzięłam dziesięć lat później. Dokładnie tyle czasu minęło od pomysłu do postawienia pierwszej kreski - wspominała Katarzyna Witerscheim.

Rysowniczkę, graficzkę i autorkę komiksów pytaliśmy także w audycji o jej przywiązanie do lokalnej historii, o działanie na niezależnym rynku wydawniczym oraz o to, jak powstają webkomiksy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Gość: Katarzyna Witerscheim (rysowniczka, graficzka, autorka komiksów)

Data emisji: 2.12.2024

Godz. emisji: 19.10

pg/zch

Czytaj także

Ruda Chebzie - dworzec kolejowy zamieniony w bibliotekę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 11:15
W Polsce funkcjonuje kilka bibliotek usytuowanych na dworcach. Jedną z najpiękniejszych jest chyba ta, którą można znaleźć w Rudzie Chebziu. W "Kwadransie bez muzyki" (15.10) wybraliśmy się na Górny Śląsk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 18:43
Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z Internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
rozwiń zwiń