Zbigniew Raszewski - jeden z największych uczonych w historii kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 13:59
Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie. Zbigniew Raszewski był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze, nauki, którą ugruntował i rozwijał. Z okazji 100-lecia urodzin profesora o jego pracy twórczej oraz pracy pedagogicznej opowiedzą: Janusz Majcherek, prof. Barbara Osterloff, prof. Henryk Izydor Rogacki oraz Wojciech Majcherek.
Zbigniew Raszewski powszechnie uznawany jest zanajwybitniejszego powojnie polskiego badacza teatru. Patron Instytutu Teatralnego 5kwietnia skończyłby sto lat.
Zbigniew Raszewski powszechnie uznawany jest za najwybitniejszego po wojnie polskiego badacza teatru. Patron Instytutu Teatralnego 5 kwietnia skończyłby sto lat.Foto: Instytut Teatralny/PR2

Profesor Zbigniew Raszewski był wybitnym znawcą historii teatru. W latach 1971-1973 i 1977-1990 wykładał w warszawskiej szkole teatralnej. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze, nauki, którą ugruntował i rozwijał - "Krótka historia teatru polskiego" (1977), " Wojciech Bogusławski" (1972). Właśnie mija setna rocznica jego urodzin. 

W audycji "O wszystkim z kulturą" o jego pracy twórczej oraz pracy pedagogicznej opowiedzą: Janusz Majcherek, prof. Barbara Osterloff, prof. Henryk Izydor Rogacki oraz Wojciech Majcherek.


W tym szczególnym dniu, polecamy też powrócić do naszego cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski". To cykl audycji, który powstał we współpracy z Instytutem Teatralnym, z okazji 20-lecia jego istnienia. W radiowych spotkaniach Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek oraz znakomici znawcy teatru przywoływali dwadzieścia najlepszych polskich dramatów, które historyk teatru Zbigniew Raszewski, umieścił na sporządzonej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku liście.


Sprawdź:

*** 

Na audycję O wszystkim z kulturą w poniedziałek (7.04) w godz. 19.10- 20.00 zapraszają Monika Pilch i Tomasz Mościcki.

Zobacz więcej na temat: Monika Pilch Tomasz Mościcki
Czytaj także

Co komiks ma wspólnego z architekturą? Album "Mord na dzielni"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 20:00
"Mord na dzielni”, wydany w 2024 roku przez Kulturę Gniewu, to debiut Beaty Pytko, z wykształcenia architektki. Na 35. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi dostała za tę pracę nominację do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 17:00
W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
rozwiń zwiń