Historia, teraźniejszość i szkolny dwugłos

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 20:00
- Historia to nie tylko nauka o przeszłości, ale także narzędzie do stawiania pytań o teraźniejszość – powiedziała prof. Jolanta Choińska-Mika.
Audio
  • O nauczaniu historii w szkole rozmawiają prof. Jolanta Choińska-Mika, dr Teresa Stachurska-Maj i Stanisław Lenard (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Profesor tymi słowami określiła kierunek, w jakim powinny pójść zapowiadane przez MEN zmiany w podstawach nauczania przedmiotów, w tym także historii. Szczególnie fundamentalne jest tu podejście do wydarzeń historycznych, które budzą kontrowersje. Receptę na tego typu zagadnienia, jak Holokaust, stan wojenny czy pogrom kielecki ma Stanisław Lenard, wieloletni nauczyciel historii.

- Robię zajęcia konfrontacyjne. Wprowadzam dwugłos, trójgłos, tak aby zawsze przedstawiać to, jak spoglądano na dany problem w różnych czasach lub epokach - opowiadał gość Dwójki.

Jakie są dylematy warsztatu metodycznego nauczycieli? Jak sposób nauczania wpływa na świadomość historyczną uczniów? W audycji również o tym, czego brakuje w polskich podręcznikach historii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: prof. Jolanta Choińska-Mika (autorka podręczników i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli, historyk),  dr Teresa Stachurska-Maj (pracowniczka Instytutu Badań Edukacyjnych, nauczycielka-konsultantka), Stanisław Lenard (nauczyciel w 42. Autorskim Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

Polska alternatywa. Wywracanie świata w doktoracie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 18:30
– Od dawna interesowałem się ruchami próbującymi kwestionować reguły społeczne – mówił dr Xawery Stańczyk, autor najlepszego w ostatnim roku doktoratu o kulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obciach? Chłopcy nie chcą czytać książek

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 21:00
– Wynika to ze społeczno-kulturowych uwarunkowań i pojęcia tego, co jest godne wstydu – mówiła Anna Czernow ze Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.
rozwiń zwiń