Zaczęło się od powieści milicyjnej. Żoliborz w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:16
- W latach 70. i 80. Żoliborz istniał przede wszystkim w kryminałach. Był pewien prokurator, który natrzaskał kilkanaście takich książek - opowiadał Paweł Dunin-Wąsowicz, autor "Żoliborskiego przewodnika literackiego".
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Duninem-Wąsowiczem, autorem "Żoliborskiego przewodnika literackiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki Żoliborskiego przewodnika literackiego
Fragment okładki "Żoliborskiego przewodnika literackiego"Foto: materiały prasowe

Po Albercie Wojcie, wspomnianym autorze kryminałów (czy też tzw. powieści milicyjnych), również inni twórcy obierali Żoliborz jako miejsce akcji swoich książek. Jednak działo się to głównie już w tym stuleciu. - Z ostatniego dziesięciolecia XX wieku nie znalazłem żadnej książki o Żoliborzu. Prawie połowa prozy na temat tego miejsca wyszła już w XXI wieku - mówił Paweł Dunin-Wąsowicz

Jak wyglądała praca nad "Żoliborskim przewodnikiem literackim", którego autor zebrał ponad trzysta utworów? Jaki układ tematyczny (historia? topografia?) porządkuje bogaty materiał o Żoliborzu? W rozmowie nie zabrakło również refleksji nad innymi warszawskimi dzielnicami - czy mają, jak Żoliborz, swoje odzwierciedlenie w literaturze?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Paweł Dunin-Wąsowicz (dziennikarz, publicysta, krytyk literacki)

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

Wisła polskich pisarzy. "Flis" Sebastiana Fabiana Klonowica

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 19:36
Świetnie wykształcony mieszczanin wielkopolski, pełniący dożywotnio funkcję burmistrza lubelskiego, napisał dziełko, które można traktować jako metaforę żywota…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prus oswajał swoich czytelników z Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:52
- Na Powiślu za czasów Bolesława Prusa mieszkała biedota, Warszawa była odwrócona od rzeki – przypominała dr Anna Małgorzata Pycka sytuację, którą pisarz próbował swoją publicystyką zmienić.
rozwiń zwiń