Chuligan jako "wróg klasowy na odcinku młodzieżowym"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 19:00
- To była dekada, kiedy chuliganeria stała się przedmiotem codziennych dyskusji Polaków, ale również polityków partii rządzącej, która nie potrafiła sobie poradzić z nimi - opowiadał w Dwójce Piotr Ambroziewicz, autor książki "Złote lata polskiej chuliganerii. 1950-1960".
Audio
  • Chuligan jako "wróg klasowy na odcinku młodzieżowym" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Kto nie zna hasła: "kup pan cegłę" - uwiecznionego choćby w filmie "Ewa chce spać" czy powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda - tego zawołania herbowego polskiej chuliganerii? Zdeprawowani młodzieńcy tuż po wojnie stali się jednym z symboli Warszawy. Autor poświęconej im książki Piotr Ambroziewicz wyjaśnił, że z jednej strony byli oni efektem demoralizacji, jaka nastąpiła w czasie wojny, biedy, ale też masowego napływu mieszkańców wsi do miast. - Niektórzy z chłopskich synów jako młodzi robotnicy pierwszy raz w życiu dostali duże pieniądze i trochę im odbiło - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Tymczasem władze PZPR traktowały chuliganów jako problem polityczny. - W mniemaniu komunistów to był wróg klasowy sterowany z Zachodu, przede wszystkim z Ameryki, szkodzący społeczeństwu za dolary. Politycy do tego stopnia upolitycznili chuligana, że stał się przedmiotem posiedzeń komitetu centralnego - opowiadał dziennikarz.

Piotr Ambroziewicz dowodził, że chuligani dokonywali swych czynów przede wszystkim dla draki i nie specjalnie byli zainteresowani zmianą ustroju. W audycji rozmawialiśmy też o stosunkach chuliganów z bikiniarzami oraz przyczynach końca ich złotej dekady. Drugi z gości programu Jarosław Kaczorowski tłumaczył, skąd się wzięła zła sława warszawskiej Pragi oraz przywołał kilka ulubionych chuligańskich "żartów".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Piotr Ambroziewicz (dziennikarz), Jarek Spacerolog Praski (przewodnik warszawski z Praskiej Ferajny)

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 18.00 

bch

Czytaj także

Czycz. Stalinizm, polska dusza i zakochany elektryk

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 11:00
– Może to zabrzmi nieco górnolotnie, ale Czycz wspomina, że chciał napisać powieść o robotnikach z powodu poczucia obowiązku – mówiła dr Dorota Niedziałkowska, jedna z edytorek wznowienia książki "Nie wierz nikomu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prof. Jedlicki nie był historykiem, który buduje megalomanię narodową"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:50
- Pozostawił cenny dorobek. Warto na niego zwracać uwagę właśnie jako na trochę odmienny od tego, co produkuje współczesna historiografia w Polsce - mówił o zmarłym w styczniu br. prof. Jerzym Jedlickim, wybitnym historyku idei i działaczu opozycji demokratycznej w PRL, prof. Marcin Kula.
rozwiń zwiń