Jak się okazuje, pracoholizm może być uciążliwy nie tylko dla osoby, która poświęca swój wolny czas na pracę, ale także dla otoczenia. Osoby pracujące podczas urlopu, często wracają z wypoczynku przygnębione i zmęczone. - Niezadowolenie może udzielać się pozostałym członkom rodziny. Zadręczamy w ten sposób swoich bliskich i samych siebie - mówi Monika Dreger, psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
Pracoholizmowi podczas wypoczynku, sprzyja również korzystnie z laptopa czy telefonu. To przedmioty, które przeszkadzają i odrywają nas od relaksu. - Towarzyszą dosłownie wszędzie, a wystarczyłoby po prostu wyłączyć telefon podczas urlopu, aby uniknąć tego rodzaju pokus. Zdarza się, że telefon nie służy nam do pracy, ale jesteśmy od niego tak uzależnieni, że nie potrafimy się oderwać od urządzenia nawet na wakacjach. Ktoś kto obserwuje taką osobę, powinien w takiej sytuacji stanowczo reagować - mówi psycholog.
Niestety od elektronicznych gadżetów najtrudniej jest oderwać panów. - Zgłaszają się do mnie pary, w których problem często leży po stronie mężczyzn. Kobiety są zajęte wychowaniem dzieci i narzekają na swoich partnerów, którzy co chwila zerkają na ekran telefonu - dodaje ekspert.
Do wyjazdu warto przygotować się również psychicznie. Komfort wypoczynku w dużej mierze zależy od nas. Przełożenie obowiązków, poproszenie o pomoc osób, które nas zastępują w pracy, może okazać się kluczem do sukcesu. To samo dotyczy rezygnacji z internetu czy telefonu. Co jeszcze zrobić, aby nie dopuścić do pracoholizmu podczas wakacji? Więcej w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Monika Dreger (psycholog, Warszawska Grupa Psychologiczna)
Data emisji: 22.06.2018
Godzina emisji: 10.25
kb/kh