Finał Polskiej Platformy Tańca w Łodzi. "Wybieraliśmy najlepszych"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 18:03
Polska Platforma Tańca wróciła po przerwie na mapę kulturalnych wydarzeń w naszym kraju. Finał imprezy, który w tym roku gościł w Łodzi, zapewnił widzom wiele wrażeń. O kulisach Polskiej Platformy Tańca i jej uczestnikach rozmawiali w audycji "O wszystkim z kulturą" Aleksandra Dziurosz, Katarzyna Gardzina i Bartosz Przybylski.
Polska Platforma Tańca w tym roku zaprezentowała 15 spektakli muzycznych w siedmiu lokalizacjach Łodzi.
Polska Platforma Tańca w tym roku zaprezentowała 15 spektakli muzycznych w siedmiu lokalizacjach Łodzi. Foto: Maciej Rukasz / polskaplatformatanca.pl
  • Polska Platforma Tańca wróciła po pięciu latach przerwy.
  • Finał wydarzenia odbywał się w Łodzi.
  • Zaprezentowano 15 spektakli muzycznych w siedmiu lokalizacjach.

Polska Platforma Tańca to jedno z najważniejszych wydarzeń tanecznych w naszym kraju. Impreza wróciła po kilku latach przerwy. W tym roku spektakle można było oglądać w Łodzi. W finale wydarzenia zaprezentowano 15 spektakli w siedmiu lokalizacjach.

Łódź - miasto tańca?

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, który jest organizatorem wydarzenia, powiedziała, że Łódź to świetne miasto na powrót tej imprezy. - Czekaliśmy na polską platformę tańca pięć lat. Ostatnia taka odbyła się w 2019 roku w Gdańsku. Wydarzenie migruje po Polsce. Szukamy miasta, które przygarnie nasze wydarzenie międzynarodowe, i na tę edycję wybraliśmy Łódź - relacjonowała.

- Bardzo cieszę się z tego wyboru. To miasto roztańczone, a także akademickie, gdzie taniec ma swoje miejsce. To także miejsce, gdzie działają zawodowe teatry taneczne - podkreśliła.

Finał Polskiej Platformy Tańca

Katarzyna Gardzina, która była w jury tegorocznej Platformy Tańca, zdradziła, że wybór zespołów na finał wydarzenia był bardzo trudnym zadaniem. - Proces wyboru spektakli trwał długo i był intensywny. Dla dziesięciorga jurorów wyzwaniem było obejrzenie w pierwszym etapie na wideo prawie 80 spektakli - zdradziła.

- Prawie niemożliwym jest wybranie 30 spektakli do dalszego etapu. Jest zbyt wiele tematów, form, osobowości itd. Wybór jest jednak konieczny i pomogła nam w tym arytmetyka. Półfinałową 30-tkę oglądaliśmy już na żywo i wybieraliśmy po prostu najlepsze - dodała.

Spektakle taneczne - wyzwanie dla zespołów

Bartosz Przybylski, członek zespołu Connected/Disconnected, który znalazł się w finale imprezy, podkreślił, że w przypadku jego formacji, przygotowania do Platformy Tańca były bardzo wymagające. - Osobiście nie spodziewałem się kwalifikacji do programu głównego. W większym gronie pozostawialiśmy to bez oczekiwań, bo zdajemy sobie sprawę, że forma, jaką prezentujemy, jest wymagająca - zaznaczył.

- Przed pierwszym tańcem spotkaliśmy się na sali treningowej cztery razy i musieliśmy znaleźć odpowiednią formę. Większość z nas wywodzi się z hip-hopu, ale każdy z nas jest różny i wymienialiśmy się swoimi poglądami - dodał.

Źródło: serwis YouTube.com / Polska Platforma Tańca 


Posłuchaj
28:46 PR2 2024_04_25-17-30-08.mp3 Aleksandra Dziurosz, Katarzyna Gardzina i Bartosz Przybylski m.in. o Polskiej Platformie Tańca (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Sanocka

Goście: Aleksandra Dziurosz, Katarzyna Gardzina, Bartosz Przybylski

Data emisji: 25.04.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/wmkor/rk/pg

Czytaj także

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 12:00
- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 18:00
- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 13:00
- Szykuje się premiera, która zostanie w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, a będzie to balet "Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz, legendarnej choreografki niemieckiej, z muzyką Hectora Berlioza - mówiła w Dwójce rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych Katarzyna Sanocka.
rozwiń zwiń