Ambasadorka cudzoziemek, emigrantów i uchodźców. Historia Marii Kuncewiczowej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 20:45
Od dzieciństwa zaznała całą paletę kolorów obcości: najpierw jako Polka urodzona w Rosji, później jako ta mówiąca nad Wisłą ze wschodnim akcentem. W jej książkach zaczytywały się pokolenia przed- i powojennych czytelników. Jaka jest historia Marii Kuncewiczowej? 
Maria Kuncewiczowa - pisarka, felietonistka, tłumaczka, autorka powieści psychologicznych. Ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. W Dwójce opowiedzieliśmy o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości
Maria Kuncewiczowa - pisarka, felietonistka, tłumaczka, autorka powieści psychologicznych. Ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. W Dwójce opowiedzieliśmy o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowościFoto: Irena Jarosińska/PAP

Maria Kuncewiczowa jest nie tylko pisarką, ale też autorką pierwszej polskiej powieści radiowej. Namówiona przez Jana Parandowskiego, stworzyła historię rodziny Kowalskich, która w formie scenek obyczajowych czytana była na antenie Polskiego Radia. Drukowana wersja powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich" ukazała się w 1938 roku.


Posłuchaj
47:03 O wszystkim z kulturą 2024_10_21 19-10-26.mp3 Ambasadorka cudzoziemek, emigrantów i uchodźców. Historia Marii Kuncewiczowej (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

Tłumaczka, śpiewaczka, pisarka... Maria Kuncewiczowa

Studiowała literaturę francuską w Nancy i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1917 roku studia kontynuowała w Warszawie, gdzie pracowała jako tłumaczka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Debiutowała w 1918 roku w piśmie "Pro Arte et Studio" opowiadaniem "Bursztyny". Mało kto wie, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego Maria Kuncewiczowa często występowała jako śpiewaczka. Wątki muzyczne obecne są także w wielu jej dziełach.


Czytaj także:


"Cudzoziemka"

Bez wątpienia największym dziełem pisarki jest "Cudzoziemka" (1936 r.). Postać głównej bohaterki - Róży Żabczyńskiej - Maria Kuncewiczowa wzorowała na swojej matce. Jej śmierć wstrząsnęła artystką.

Krytycy byli zachwyceni sposobem, w jaki autorka wniknęła w psychologię swej bohaterki. Tytułowa cudzoziemka jest przez narratorkę opisana z "rzetelnym współczuciem", na co zwracał uwagę jeden z przedwojennych krytyków. Kuncewiczowa dużo ryzykowała powieścią - z sukcesem. Do dziś "Cudzoziemka" w opinii literaturoznawców jest jedną z najwybitniejszych polskich powieści psychologicznych.


Nie tylko powieści. Literatura faktu Marii Kuncewiczowej

Twórczość Marii Kuncewiczowej to nie tylko opowiadania i powieści. Warto przyjrzeć się jej twórczości, stanowiącej zapiski z pogranicza literatury faktu. Należą do niej zapiski z podróży ("Przeźrocza. Notatki włoskie", "Miasto Heroda. Notatki palestyńskie", "Don Kichote i niańki"), szkice i reportaże ("Odkrycie Patusanu"), eseistyka ("Fantasia alla polacca"), proza autobiograficzna ("Fantomy") oraz korespondencja ("Listy do Jerzego").


Książki, które doczekały się wznowień

Do księgarń trafiła właśnie książka "Tristan 1946" - wybitna psychologiczna powieść powojenna. Jak zaznacza autorka Dwójkowej audycji, to dobry moment, by przyjrzeć się nie tylko bohaterom opisywanym przez Marię Kuncewiczową, ale i jej samej.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Nieciecka-Mac

Goście: Anna Nasiłowska (literaturoznawczyni) oraz Danuta Sękalska (dziennikarka i biografka Kuncewiczowej)

Data emisji: 21.10.2024

Godz. emisji: 19.10

PR Historia/ zch


Czytaj także

Wyróżnienie, które staje się wyzwaniem. Aleksandra Tarnowska, laureatka Nagrody Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 15:00
Aleksandra Tarnowska została wyróżniona Nagrodą Kościelskich za swój powieściowy debiut, książkę "Wniebogłos". Nagrodę mogą otrzymać jedynie pisarze, poeci i krytycy, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Jak podkreśla pisarka, emocje związane z nagrodą są dla niej trudne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Na Wschodzie bez zmian?". Walka ze stereotypami za pomocą literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 20:10
Organizatorzy Festiwalu "Na Wschodzie bez zmian?" postawili sobie za cel popularyzację literatury i kultury krajów Europy Wschodniej. Ich zdaniem w ten sposób możliwa jest walka ze stereotypami, które przyniosła rosyjska propaganda.
rozwiń zwiń