Zbigniew Raszewski - jeden z największych intelektualistów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 07:40
Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie, wybitny intelektualista. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał. W tym roku minęła 100. rocznica urodzin Zbigniewa Raszewskiego.
Zbigniew Raszewski powszechnie uznawany jest zanajwybitniejszego powojnie polskiego badacza teatru. N.z. w czapce projektu Stanisława Wyspiańskiego
Zbigniew Raszewski powszechnie uznawany jest za najwybitniejszego po wojnie polskiego badacza teatru. N.z. w czapce projektu Stanisława WyspiańskiegoFoto: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Profesor Zbigniew Raszewski był wybitnym znawcą historii teatru. W latach 1971-1973 i 1977-1990 wykładał w warszawskiej szkole teatralnej. Prowadził tam między innymi zajęcia z krytyki dawnego teatru. Były to zajęcia niezwykłe, na dodatek dość kameralne - uczęszczało na nie jedynie troje studentów.

Posłuchaj całego odcinka o Zbigniewie Raszewskim na stronie podcasty.polskieradio.pl

- Ja doszłam jako czwarta. Profesor opowiadał nam o rzeczach, o których przedtem nie wiedziałam; a przynajmniej nie dowiedziałam się na moich studiach. Zbigniew Raszewski otworzył nam oczy na to, jak można myśleć o teatrze. Jak, posiadając pewne narzędzia, otworzyć się na przeszłość teatralną, ale też skonfrontować ją z tym, co jest dzisiaj - wspominała prof. Barbara Osterloff.

Czytaj też:

Szkoła nauki myślenia

- Jest takie przesłanie, które dla mnie stało się ważne przez lata - że historia świata to jest badanie całego świata w miniaturze. Pan profesor nas tego uczył - dodała krytyk teatralna. - To była wyjątkowa szkoła nauki myślenia, opartej na szalenie skrupulatnym, cierpliwym i wymagającym sumienności fundamencie, który on próbował nam przekazać jako wartość na całe życie.

Zbigniew Raszewski był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał w takich książkach jak "Krótka historia teatru polskiego" (1977) czy " Wojciech Bogusławski" (1972). 

Zbigniew Raszewski - mistyk teatru

Prof. Henryk Izydor Rogacki wspominał pierwsze lekcje z Raszewskim. - Na pierwszym spotkaniu profesor od razu rozdał nam tematy. To było fascynujące, bo można byłoby dziś rzec, że od razu zaproponował nam koncentrację naszych zainteresowań badawczych na zagadnieniu pod tytułem "krytyka źródeł". Ja sobie wybrałem, że przygotuję pierwszy referat w życiu na te zajęcia i poświęcę się serii fotograficznej krakowskiego fotografika Sebalda, poświęconej "Dziadom". A w ogóle spotkanie z Raszewskim to było coś na kształt misterium - mówił krytyk teatralny.

Wykładowca i wielki autorytet

Dla swoich studentów nie był tylko wykładowcą akademickim, ale kimś w rodzaju "mentora, przewodnika i wielkiego autorytetu", jak mówił Janusz Majcherek. - Polegało to na jego niesłychanie silnym wpływie na zupełnie codzienne sprawy. Był dla mnie, ale też dla moich kolegów i koleżanek, tak ważną postacią, że byłem gotów realizować jego uwagi kompletnie niezwiązane z tokiem studiów. Nosiłem długie włosy i kiedyś napatoczyłem się na profesora w szkole na Miodowej. Spojrzał na mnie z troską i powiedział: "panie Januszu, chyba pora do fryzjera"... To poszedłem do fryzjera - wspominał historyk teatru.

*** 

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Monika Pilch i Tomasz Mościcki

Goście: Janusz Majcherek, prof. Barbara Osterloff, prof. Henryk Izydor Rogacki, Wojciech Majcherek

Data emisji: 7.04.2025

Godz. emisji: 19.10

am/kor/pg

Czytaj także

Co komiks ma wspólnego z architekturą? Album "Mord na dzielni"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 20:00
"Mord na dzielni”, wydany w 2024 roku przez Kulturę Gniewu, to debiut Beaty Pytko, z wykształcenia architektki. Na 35. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi dostała za tę pracę nominację do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 17:00
W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
rozwiń zwiń