Rękopisy znalezione na Świętej Górze

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 16:00
Rozmowa o cennych rękopisach muzycznych znajdujących się w Bibliotece Księży Filipinów na Świętej Górze, która posiada zbiór liczący ok. 200 pozycji.
Audio
  • Rozmowa o muzykaliach w Bibliotece Księży Filipinów na Świętej Górze (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Klasztor Filipinów na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia, gdzie znajduje się biblioteka z muzykaliami
Klasztor Filipinów na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia, gdzie znajduje się biblioteka z muzykaliamiFoto: Maciejw/wikimedia/cc

Znajdują się w nim cenne rękopisy muzyki polskiej i światowej. Najstarsze z nich pochodzą z roku 1754. Zachowane muzykalia gostyńskie służą jako źródło materiału muzycznego dla orkiestr i solistów występujących w ramach Festiwalu Musica Sacromontana. Wydawane są także w serii Musica Sacromontana na płytach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Beata Stylińska

Goście: ks. Jakub Przybylski (Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera), Wojciech Czemplik (dyrektor artystyczny Festiwalu Musica Sacromontana)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Cztery wieki bez kąpieli. Co wepchnęło nas do wanny?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
- Średniowiecze było czyste, uwielbiano łaźnie. Dopiero w kolejnych wiekach nastąpił odwrót od mycia się - mówił o zmianach przyzwyczajeń higienicznych prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Don Kichot, który walczył w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 17:00
- Dziecięce marzenie o byciu rycerzem spełnił, walcząc z ZSRR po stronie mudżahedinów - mówiła Anca Damian o Adamie Jacku Winklerze, bohaterze swojego filmu "Czarodziejska góra", prezentowanego na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie złoto. Jak w 1939 r. trafiło do Rumunii?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:15
W czasie II wojny światowej Polacy otrzymali ogromną pomoc od Rumunii. O tej historii przypomina książka "Jak ocalono polskie złoto" Cristiana Paunescu i Dorin Matei z Rumuńskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 08:00
Statkiem Bajka pływały po Wiśle rzesze warszawiaków. Gdy rozpoczęło się powstanie, stał się mimowolnym uczestnikiem i bohaterem niepodległościowego zrywu miasta.
rozwiń zwiń