Willa w Milanówku - w sam raz dla rzeźbiarza
Jedwab polski – te dwa słowa przez dziesięciolecia kojarzone były z jednym miejscem, Milanówkiem. Początki historii milanowskiego jedwabiu sięgają pierwszych lat niepodległości, w 1924 roku rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie utworzyli w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. - W 1930 roku, gdy produkcja zaczęła się rozkręcać, fabrykę odwiedził ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Produkowano tu materiały, szale, apaszki, nici, obiciówki, a nawet materiał na spadochrony - opowiadały bohaterki reportażu o jedwabnym dziedzictwie Milanówka.
Wokół fabryki Witaczków skupiało się życie kilku pokoleń mieszkańców miasteczka. Danuta Olender wspominała w audycji rodzinny klimat panujący w fabryce jedwabiu i sposób, w jaki powstawały unikatowe wzory na tkaninach. Honorata Kuraszkiewicz i Anna Straszewska mówiły o potrzebie utworzenia muzeum jedwabiu i eksponatach, które przez lata udało im się zgromadzić.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz
Goście: Danuta Olender (pracownica zakładów jedwabniczych, malarka), Honorata Kuraszkiewicz (Prezeska Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego) oraz Anna Straszewska (historyczka sztuki i ubioru)
Data emisji: 10.07.2018
Godzina emisji: 22.45
bch