Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" to prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy. Tytułowy polski kontekst wynika przede wszystkim z obecności obrazów Kahlo i Rivery na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Warszawie.
Wówczas to po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – "Zraniony stół" mający prawie 2,5 metra wysokości, który artystka podarowała Związkowi Radzieckiemu dziesięć lat wcześniej. Jedna z sal ekspozycji w Poznaniu przypomina o wystawie z 1955 roku oraz historię zaginionego obrazu.
- Prezentujemy kopię jedynego dzieła Fridy wystawionego wówczas w Polsce, które po tej wystawie w tajemniczych okolicznościach zniknął i do tej pory nie został odnaleziony. W jaki sposób dzieło tej wielkości namalowane na drewnie mogło sobie ot tak po prostu wyparować? – pytała w audycji Dwójki dr Helga Prignitz-Poda, kuratorka poznańskiej wystawy.
Więcej na temat poznańskiej wystawy złożonej z 28 prac Fridy Kahlo, 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych meksykańskich artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku, w nagraniu audycji.
Frida Kahlo "Autoportret jako Tehuanka" Fot. mat. prasowe
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz
Goście: Anna Hryniewiecka (dyrektor CK Zamek w Poznaniu), Helga Prignitz-Poda (kuratorka wystawy)
Data emisji: 4.10.2017
Godzina emisji: 21.30
mko/bch