Z okazji 100-lecia tego wydarzenia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać specjalną ekspozycję pod hasłem "Potęga awangardy" prezentującą przełomowe dzieła polskich artystów tworzących poza głównym nurtem.
- Awangarda zawsze była najbardziej wymagającą, ryzykowną, eksperymentalną gałęzią kultury. W XX wieku naszą tożsamość kreowaliśmy w oparciu o to, co stabilne i tradycyjne, był to jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Z drugiej strony, gdy zyskiwaliśmy stabilizację, np. w latach 30., awangarda znajdowała się absolutnie w centrum kultury polskiej - mówi dr Andrzej Szczerbski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. - Dziś, gdy dojrzeliśmy do szerokiej refleksji na temat kultury polskiej, awangarda powraca - dodaje.
Ekspozycja będzie dostępna do 28 maja. Dzieła jakich artystów można oglądać w Krakowie? O tym w nagraniu.
Podczas audycji rozmawialiśmy też z poetą i krytykiem literackim ks. prof. Janem Sochoniem, redaktorem tomu "Klęcznik ze słów. Modlitewnik poetycki". Odwiedziliśmy również Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, w którym można oglądać wystawę "Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce" i zajrzeliśmy na próbę spektaklu "Ojciec" w warszawskim teatrze Ateneum.
***
Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość: ks. prof. Jan Sochoń (poeta, krytyk literacki, teolog)
Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Katarzyna Jankowska
Data emisji: 9.04.2017
Godzina emisji: 22.10
mg/pg