- Remont siedziby Muzeum Woli trwał od 2014 r.
- W ramach prac placówka zyskała m.in. dwie sale wystawowe, powstał też tzw. Gabinet Wolski
- Otwarcie Muzeum Woli po remoncie nastąpi w sobotę, 7 grudnia
- Pierwszą większą wystawą problemową muzeum zaplanowało na marzec przeszłego roku - będzie poświęcona przemianom architektonicznym na Woli po 1989 r.
Siedziba Muzeum Woli mieści się w neorenesansowym pałacyku powstałym w II połowie XIX w. W latach 30. XX w. stał się własnością skarbu państwa. Mieściła się tam przychodnia, podczas Powstania Warszawskiego stacjonował oddział powstańczy. Po wojnie był siedzibą RSW "Prasa-Książka-Ruch". W 1974 r. został przebudowany, a dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Woli zaczęło działać w nim Muzeum Woli. Najpierw jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, a od kilku lat jako oddział Muzeum Warszawy.
Nowa instalacja w Muzeum Katyńskim autorstwa Jerzego Kaliny
Dwie nowe sale wystawowe
Remont placówki rozpoczął się jesienią 2014 r. - Prace były finansowane z funduszy miasta, europejskich i programu samorządowego marszałka województwa mazowieckiego. Dzięki temu wsparciu siedziba muzeum uległa od wewnątrz dosyć gruntownej zmianie. Przede wszystkim uzyskaliśmy dwie sale wystawowe - na parterze i pierwszym piętrze, każda o wielkości ok. 150 mkw. Wyposażone są w oświetlenie dostosowane do wystaw, urządzenia multimedialne i ekrany umożliwiające organizowanie pokazów filmów, prac video czy dokumentacji oraz konferencji i wykładów - mówi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.
W Muzeum będzie także tzw. Gabinet Wolski. - Przed remontem mieściła się tam wystawa stała dotycząca historii Woli. Tego typu stricte ekspozycji teraz nie będzie, co nie oznacza, że nie będziemy nad taką przestrzenią pracować. Muzeum przede wszystkim ma być placówką wystaw czasowych, problemowych. Nie chcemy jednak uciekać od historii Woli, która jest ważna, dlatego przygotowaliśmy Gabinet Wolski. Przybliży on dzieje dzielnicy w perspektywie 15 tematów, takich jak wielokulturowość, kobiety, Żydzi, Powstanie, przemysł, technologia, Wola w kulturze i popkulturze. Jest to opowiedziane w przystępny i skondensowany sposób - podkreśla Konrad Schiller.
Przemiany architektoniczne
Pierwszą większą wystawą problemową planowaną przez Muzeum Woli na marzec przyszłego roku będzie ekspozycja poświęcona przemianom architektonicznym na Woli po 1989 r. - Przyjrzymy się, co w ostatnim 30-leciu wydarzyło się pod kątem architektury i zmiany charakteru dzielnicy. Na wystawie będą zarówno fotografie, jak i infografiki. To będzie ukłon w kierunku tego jak Wola się zmienia. Będzie jej towarzyszył obszerny program, na który złożą się m.in. dyskusje, debaty, pokazy filmów i rozmowy ze specjalistami - zapowiadał kierownik.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piotr Bernatowicz nowym dyrektorem CSW w Warszawie
Kolejna duża ekspozycja odbędzie się w sierpniu i obejmie obie sale wystawowe. - Będzie poświęcona Solidarności na Woli, przybliżając ją zarówno poprzez archiwalia poświęcone tamtym wydarzeniom, jak i ukazując współczesne pytania o dziedzictwo Solidarności, o jej idee odczytane przez młode pokolenie. Znajdą się na niej artefakty historyczne: fotografie, sztandary, przypinki stanowiące świadectwo czasu lat 80. Pragniemy wychodząc od bardziej lokalnych wydarzeń czy obiektów przejść do kwestii bardziej ogólnych. Wola to bowiem część miasta, które jest wpisane w zmiany, zachodzące także globalnie - powiedział Konrad Schiller. W międzyczasie są też planowane mniejsze pokazy i wystawy związane z działaniami programu edukacyjnego.
Historia obozu Auschwitz tematem wystawy w Guernice
"Gwiazdka" tuż po otwarciu
Otwarcie Muzeum Woli po remoncie zaplanowano dla zwiedzających na sobotę, 7 grudnia. - W ciągu dnia od godz. 10 do 16 placówka będzie otwarta dla mieszkańców. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w działaniach warsztatowych i obejrzenia wystawy, którą przygotowujemy na otwarcie, ukazującej różnorodność dzielnicy w oparciu o historię samego muzeum, jego wystaw i zbiorów, często nietypowych jak model silnika produkowanego w Zakładach im. Waryńskiego. Natomiast takie otwarcie oficjalne, na zaproszenia, odbędzie się w godzinach wieczornych, z udziałem zaproszonych gości - zapowiedział kierownik.
- Na 8 grudnia zaplanowaliśmy "Gwiazdkę sąsiedzką w Muzeum Woli". Nie będzie ona tylko poświęcona kwestiom świątecznym, ale tym hasłem chcemy się też niejako przedstawić ponownie jako muzeum i jako zespół. Przewidziane są działania warsztatowe dla rodzin z dziećmi, tworzenie ozdób choinkowych nawiązujących do symboli Woli, czyli m.in. wiatraków, kamienic, wieżowców czy Gazowni. Planujemy także m.in. warsztaty śpiewacze, będzie można poznać pieśni prawosławne, co będzie nawiązaniem do wielokulturowej historii dzielnicy. Będzie to więc pokazanie całego spektrum jakim jest dzielnica, która nie jest jednorodna i wielowątkowości jej historii - dodał Konrad Schiller.
bb