W "Sygnałach dnia" szef resortu kultury zaznaczył, że nowo otwarte muzeum będzie częściowo przypominać instytucję, która przed laty opiekowała się dziełami sztuki z majątku Czartoryskich.
Jak podkreślił Piotr Gliński, po blisko dekadzie w placówce znów będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz został umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu, w specjalnej gablocie.
Piotr Gliński o premierze "Halki": wydobyto mniej oczywiste warstwy
- Część muzeum została zmodernizowana, wystrój jest bardziej nowoczesny i jest więcej sal - powierzchnia wystawiennicza będzie w związku z tym znacznie większa - dodał gość radiowej Jedynki.
Kolekcja odkupiona za 100 mln euro
Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK). W 2016 r. państwo polskie odkupiło od rodziny Czartoryskich ich kolekcję sztuki za 100 mln euro. 3 tys. obiektów z tego zbioru znalazło się na wystawie stałej w wyremontowanym Muzeum Czartoryskich. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek, dla publiczności czynna ma być od piątku.
Remont w Pałacu Książąt Czartoryskich trwał od 2010 roku.
Pierwszy etap prac finansowany był przez Fundację Czartoryskich, między innymi z grantów norweskich oraz z opłat za prezentowanie obrazu Leonarda da Vinci za granicą.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Sygnały dnia" na antenie i w Internecie. Kolejny etap rozwoju Programu 1 Polskiego Radia
"W sierpniu otwarcie Muzeum w Sulejówku"
Piotr Gliński powiedział też na antenie Jedynki, że w sierpniu przyszłego roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zostanie otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Dodał, że nowe muzeum jest bardzo duże i pomieści stałą wystawę. Budynek o powierzchni 24 tysięcy metrów kwadratowych jest zanurzony w większości w ziemi po to, by nie zasłaniał dworku Marszałka.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował też, że otwarcie największego z realizowanych obecnie projektów muzealnych, Muzeum Historii Polski w Warszawie planowane jest na 2021 lub 2022 rok. Budowa trwa od półtora roku.
"Pokazuje najlepsze elementy polskości". Piotr Gliński o wystawie we Francji
>>>[CZYTAJ TAKŻE] P. Gliński: pomnik Bitwy Warszawskiej chcemy odsłonić w jej setną rocznicę
Rozmowa z Piotrem Glińskim odbyła się w nowym, multimedialnym studio Jedynki, dzięki któremu rozmowy polityczne "Sygnałów dnia" otrzymują nową formę.
Pierwsza ich część - jak dotychczas - będzie emitowana na antenie Programu 1, oraz w wersji wideo na Twitterze i na stronie internetowej Jedynki. Druga cześć będzie dostępna na żywo w Internecie, w wersji wideo.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Piotr Gliński (wicepremier i minister kultury i dziedzictwa)
Data emisji: 18.12.2019
Godzina: 08.15
st