- W audycji Cafe "Muza" Róża Światczyńska spotkała się z Zofią Kiniorską.
- Młoda dyrygentka zwyciężyła w przesłuchaniu i już wkrótce rozpocznie pracę jako asystentka dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande.
Zofia Kiniorska mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych. Jest laureatką licznych konkursów dyrygenckich, dyrygowała już Orkiestrą Filharmonii Narodowej, orkiestrą Sinfonia Varsovia i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Na co dzień prowadzi Orkiestrę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, a w sezonie 2024/25 będzie współpracować z Orchestre de la Suisse Romande.
Paavo Järvi i jego spokój
Do Polskiego Radia przybyła tuż po powrocie z Amsterdamu, gdzie brała udział w kursach dyrygenckich, które prowadził słynny maestro Paavo Järvi. W ostatnich była też uczestniczką konkursu dyrygenckiego w Rotterdamie.
- Już wracając, myślałam o własnym łóżku. Tak że jak najbardziej adrenalina jest cudowna w trakcie pracy, bo napędza do działania, ale każdy człowiek potrzebuje spokoju przez chwilę, więc już się cieszę, że będę mogła chwilę spędzić w Warszawie - mówiła Zofia Kiniorska.
Jak dodała, kursy z Paavo Järvim były dla niej bardzo pozytywnym doświadczeniem, a sam maestro jest dla niej prawdziwym autorytetem. - Myślę, że najbardziej cenię w nim spokój. To jest coś niesamowitego, jest to człowiek, powiedziałabym, dyrygent posąg. To jest niesamowite, jak oszczędza gesty, ale jak też potrafi zbudować mimo wszystko kontakt i relację z muzykami - zauważyła Zofia Kiniorska.
Zofia Kiniorska z prowadzącą audycję Różą Światczyńską
Czytaj także:
Trema przy fortepianie
W rozmowie ze słuchaczami, którzy dodzwonili się do studia, artystka mówiła o tym, jak zaczęła się jej dyrygencka droga.
- Skończyłam szkołę muzyczną na fortepianie, ale gdzieś po drodze napotkałam problemy związane z tremą. Nie do końca umiałam sobie z nimi poradzić. I jakoś w międzyczasie tak wyszło, że zaczęłam dyrygować scholami u ojców dominikanów na Służewcu. Robiłam to zupełnie amatorsko - wspominała Zofia Kiniorska.
Młoda artystka jako dalszy kierunek kształcenia wybrała dyrygenturę. - Już na pierwszym roku studiów wiedziałam, że to jest coś, co ja chcę strasznie robić. Że po prostu w tym się odnajduję, że w żaden sposób mnie to nie stresuje - opowiadała.
47:20 Dwojka_Cafe_Muza_2024_06_30-12-00-15.mp3 Zofia Kiniorska wkrótce w Orchestre de la Suisse Romande
Orchestre de la Suisse Romande
Ostatecznie Zofia Kiniorska ukończyła Wydział Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także podyplomowe studia menedżerskie.
Orchestre de la Suisse Romande, z którą już wkrótce będzie współpracować, to zespół szczycący się wniesieniem dużego wkładu w upowszechnianie nowoczesnej kultury muzycznej w Szwajcarii. Orkiestra została założona w 1918 roku przez Ernesta Ansermeta w Genewie.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadziła: Róża Światczyńska
Gość: Zofia Kiniorska (dyrygentka)
Data emisji: 30.06.2024
Godzina emisji: 12.00
mgc/wmkor